Nowy numer 15/2024 Archiwum

Wystawa prac Katarzyny Makieła-Organisty, Katowice, 12 kwietnia-19 maja

Katowice. Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach zaprasza na wernisaż prac "Z natury rzeczy" Katarzyny Makieła-Organisty, który odbędzie się 12 kwietnia o 18.00. Wystawa będzie czynna do 19 maja. Wejście dla zwiedzających od ul. Wita Stwosza 16.

 Katarzyna Makieła-Organisty (ur. 1984) jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta. W roku 2012 uzyskała tytuł doktora sztuk plastycznych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. II nagrody w konkursie Artystyczna podróż Hestii (2009), I nagrody ex aequo na 8. Międzynarodowym Biennale Miniatury (2014); laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2010), stypendystka Fundacji Grazella im. Marii Anny Siemieńskiej (2016).

Dzieła artystki to martwe natury, uchwycone w niewielkich rozmiarów, malowanych temperą obrazkach fragmenty rzeczywistości, portrety przedmiotów codziennego użytku. Charakteryzuje je wyczucie formy i koloru, koncentracja na szczególe, a także znakomite oddanie faktury przedmiotów. Są efektem przenikliwego podglądania rzeczywistości, dociekania natury rzeczy i jednocześnie zaproszeniem do zatrzymania się i zamyślenia nad tym, co kryje się poza ich materialną formą.

Malowanie bowiem – uważa Katarzyna Makieła-Organisty – „daje możliwość niezwykle intensywnego przyglądania się światu. Obserwacja jednego motywu, przedmiotu (…) przez szereg dni powoduje, że rozpoczyna się głębsze pojmowanie tego, co znajduje się przed oczami. Otwarcie się na takie doświadczenie pozwala przypatrywać się niezwykłości życia czy wręcz odkrywać na nowo cud istnienia. Wówczas powodem do rozważań najtrudniejszych kwestii, tajemnicy życia i śmierci, mogą stać się (…) resztki posiłku lub (…) duży, brzydki robak.”

Wystawa prac Katarzyny Makieła-Organisty,  Katowice, 12 kwietnia-19 maja  

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy