Nowy numer 24/2021 Archiwum

Ballet Magnificat zaprasza, Chorzów, 20 kwietnia

Chorzów. Spektakl „Bezpieczna kryjówka” odegrany przez Ballet Magnificat odbędzie się 20 kwietnia o 19.00 w Chorzowskim Centrum Kultury. Jego fabuła mówi o heroicznej rodzinie, która w czasie II wojny światowej ukrywała Żydów. Za pomocą dramatu, bólu, radości i nadziei balet przedstawia niebywałą historię przebaczenia, zwycięstwa i wolności.

Muzyka: Ballet Magnificat zatańczy m.in. do oskarowej muzyki Johna Williamsa z filmu Lista Schindlera, czy nominowanej do Oskara muzyki Ennio Morricone z filmu Misja oraz do utworów przetłumaczonych na język polski zaśpiewanych m.in. przez Beatę Bednarz i Agnieszkę Musiał.

Spektakl oparty jest na prawdziwej historii Corrie ten Boom i jej rodziny, którzy podczas działań wojennych w holenderskim mieście Haarlem w 1944 roku ukrywali w komórce wybudowanej przy ścianie w swoim domu prześladowanych Żydów. W ten sposób rodzinie ten Boom udało się uratować przed hitlerowską zagładą wielu z nich.

Niestety, 28 lutego 1944 r. ktoś doniósł nazistowskiej policji o działalności rodziny ten Boom, która wraz z ukrywanymi Żydami została aresztowana i wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, z którego tylko Coorie cudem przeżyła i została zwolniona. Kilka lat wojnie Coorie spotyka dozorczynię z obozu zagłady, odpowiedzialną za śmierć jej siostry…

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama