Nowy numer 24/2021 Archiwum

Mistrz batuty w sutannie

Piękne głosy chórzystów katowickiej Akademii Muzycznej wypełniły wnętrze kościoła, a za pulpitem dyrygenta stanął ksiądz.

Niezwykły koncert odbył się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. W ramach przewodu doktorskiego księdza Bartosza Zygmunta, doktoranta Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, chór tejże uczelni odśpiewał utwory polskich kompozytorów XX i XXI wiecznych.

Ks. Bartosz Zygmunt pochodzi z Siemianowic Śląskich. Święcenia kapłańskie przyjął w 2004 roku. Jest pierwszym kapłanem archidiecezji katowickiej, który podjął studia dzienne na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jako temat pracy doktorskiej wybrał "Rolę muzyki w celebracjach Liturgii Wieczerzy Pańskiej na przykładzie utworów chóralnych kompozytorów polskich, powstałych po Soborze Watykańskim II".

Zapytany o to, co poza wykształceniem, dały mu studia na "świeckiej" uczelni, ksiądz Bartosz podkreśla, jak bardzo ceni relacje z osobami świeckimi: studentami i wykładowcami. - To daje realny obraz patrzenia świeckich na Kościół, na sprawy wiary, na życie po prostu - mówi. - W tym kontekście to rzeczywiście wyjątkowe doświadczenie uczestniczenia w całym życiu akademickim.

Mistrz batuty w sutannie   Ks. Bartosz Zygmunt ze studentami Akademii Muzycznej w Katowicach podczas próby chóru Daniel Pietryga /Foto Gość

Koncert "Misterium Coena Domini", stanowiący artystyczne dzieło w toku pracy doktorskiej ks. Bartosza, zgromadził wielu słuchaczy. Studenci Akademii Muzycznej wykonali 12 kompozycji, m.in. Józefa Świdra czy Pawła Łukaszewskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama