Nowy numer 48/2023 Archiwum

12-minutowa lekcja historii

Piotr Galus, uczeń Niepublicznej Szkoły im. Świętej Rodziny w Katowicach, zdobył I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Multimedialnym "Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie".

Nagrodą główną jest wyjazd studyjny do Brukseli, ufundowany przez poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską.

Film "Inka" ucznia II klasy gimnazjum w kilkunastu minutach opowiada historię Danuty Siedzikówny. Towarzyszymy jej od najmłodszych, beztroskich lat, poprzez ciężkie chwile spędzone w areszcie, aż do skazania na rozstrzelanie. Jest to przedstawiony przez młodych ludzi wzruszający obraz życia polskiej bohaterki, która będąc osobą niewiele starszą od nich, poniosła najwyższą cenę za walkę w obronie naszej ojczyzny.

Pomysłodawcą i twórcą filmu jest wspomniany już Piotr Galus. Jest gimnazjalistą, którego fascynuje historia. W przyszłości chciałby podjąć pracę w IPN. Do współpracy przy projekcie zaprosił kolegów i koleżanki z klasy, którzy, jak sami mówią, z przyjemnością nie tylko zagrali w samym filmie, ale również przy okazji poszerzyli swoją wiedzę. Praca na planie była dla nich czasem wspólnej zabawy oraz dobrą okazją do nauki w zupełnie inny sposób niż do tej pory. Nad całością czuwał nauczyciel historii, Michał Miwa-Młot, który wspierał swoją wiedzą, ale również udostępnił potrzebne do nagrania stroje.

Nie był to pierwszy tego typu projekt, który udało się Piotrkowi zrealizować. Już wcześniej stworzył film dotyczący wojny polsko-bolszewickiej, a niedawno rozpoczął prace nad kolejnym przedsięwzięciem, do którego również ma zamiar zaprosić kolegów i koleżanki z klasy.

- Staramy się pokazywać ten film nie tylko ze względu na jego treść, ale również aby udowodnić, że młodzi ludzie w wolnym czasie, poza lekcjami, mogą stworzyć coś fajnego poznając jednocześnie historię naszego kraju. Nabierają dzięki temu świadomości, że ktoś kiedyś przelewał za nich krew - mówi dyrektor zespołu szkół Michalina Kasprzyk-Kuźniak.

Sama przyznaje, że oglądając film wzruszyła się, a efekty pracy uczniów bardzo jej zaimponowały. - Cieszę się, że mam takich uczniów; jestem z nich bardzo dumna - dodaje.

Wojewódzki Konkurs Multimedialny „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” to nie jedyny konkurs, w jakim uczniowie Niepublicznej Katolickiej Szkoły im. Świętej Rodziny odnieśli sukces.

Dzieci i młodzież osiągają sukcesy w licznych rywalizacjach międzyszkolnych i wojewódzkich, a także na szczeblu ogólnopolskim. Biorą udział w zmaganiach językowych, matematycznych czy fizycznych oraz sportowych i artystycznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy