Nowy numer 23/2021 Archiwum

Ks. Marek Gancarczyk z Laurem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Były szef „Gościa Niedzielnego” otrzymał Laur SDP – wyróżnienie, które dziennikarze przyznają dziennikarzom w uznaniu dla ich osiągnięć zawodowych, standardów etycznych i najwyższej klasy profesjonalizmu.

Te właśnie cechy ks. Marka Gancarczyka zostały docenione przez członków Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Piotr Legutko z zarządu głównego SDP, w laudacji wygłoszonej na uroczystości wręczenia nagrody, wymienił sukcesy dziennikarskie ks. Marka, z których pierwszym było wyprowadzenie „Małego Gościa Niedzielnego” na pozycję lidera pism dziecięcych, a ostatnim – gdy w styczniu 2018 zakończył swoją misję szefa redakcji – pozostawienie „Gościa” na pierwszym miejscu rankingu najlepiej sprzedających się tygodników opinii w Polsce. „I właśnie za stworzenie modelu pisma, który Polacy kupują najchętniej przyznajemy ks. Markowi Gancarczykowi nasz laur. Tym bardziej, że jest to model idący pod prąd najgorszym trendom niszczącym dziś rynek prasy” – stwierdził mówca, zauważając, że „Gość” jest dowodem, iż można nie tylko przetrwać z ambitnym tygodnikiem, szanującym w równym stopniu czytelników jak dziennikarzy, ale też, że „wysoka jakość – dosłownie – może się opłacać”.

W uzasadnieniu nagrody stwierdzono, że ks. Marek Gancarczyk stworzył z prowadzonego przez siebie tygodnika „produkt all inclusive” – jako pismo katolickie, a jednocześnie pełnoformatowy tygodnik zawierający „reportaże społeczne, analizy polityczne, obszerny dział zagraniczny, świetnie redagowany dział naukowy, kulturę wysoką i popularną oraz znakomite zdjęcia prasowe”.

Uznanie członków Stowarzyszenia zdobył także fakt, że materiały zamieszczane w „Gościu” mają zawsze charakter źródłowy – reporterzy GN „są na linii frontu ukraińskiego, na granicy Korei Północnej z Południową, wśród prześladowanych chrześcijan i na podlaskiej wsi”. To jeden z powodów, dla których, jak zauważono w laudacji, „model finansowania »Gościa« był »od zawsze« związany ze sprzedażą tygodnika, a nie – jak w przypadku większości gazet – powierzchni reklamowej”. Ks. Marek stworzył także „redakcję z prawdziwego zdarzenia, opartą na relacjach międzyludzkich, a nie mailach i sms-ach”.

Wśród powodów przyznania Lauru SDP wymieniono także fenomen utrzymania i rozwoju 20 oddziałów diecezjalnych „Gościa”, dzięki czemu środowiska dziennikarskie istnieją także w mniejszych ośrodkach.

Podkreślono, że imponujące wyniki sprzedaży „Gościa” są osiągane w warunkach normalnej rywalizacji rynkowej, co potwierdzają dotyczące sprzedaży twarde dane ZKDP.

„Ks. Marek Gancarczyk pozostanie w naszym środowisku instytucją, także dlatego że pozostawia po sobie Instytut »Gość Media«” – powiedział Piotr Legutko, dodając, że za kadencji ks. Marka tygodnik i miesięcznik wzbogacone zostały o dwa portale i rozwijającą się sieć rozgłośni radiowych. „Dzieło, zaiste godne lauru SDP” – podsumował.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama