Nowy numer 25/2021 Archiwum

Pomnik Wojciecha Korfantego stanie w Warszawie

Umowę w tej sprawie podpisały władze Warszawy i - w imieniu śląskich samorządowców - prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

Pomnik Wojciecha Korfantego stanie w eksponowanym miejscu: na trakcie Królewskim, u zbiegu Alei Ujazdowskich i ul. Agrykoli, przed ogrodzeniem parku Łazienkowskiego.

Monument dyktatora III powstania śląskiego wpisze się w ten sposób w ciąg pomników ojców niepodległości Rzeczypospolitej. Przy al. Ujazdowskich stoją też pomniki Józefa Piłsudskiego - przy Belwederze, oraz Romana Dmowskiego - na placu Na Rozdrożu.

Pomnik Korfantego w stolicy zostanie wzniesiony przede wszystkim dzięki pieniądzom śląskich gmin, które postanowiły się na niego "zrzucić".

Także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dołożyła na ten cel 100 tys. zł. Samorząd Warszawy zadeklarował wsparcie budowy pomnika wielkiego Ślązaka kwotą do 400 tys. złotych.

Umowę w sprawie budowy pomnika podpisali 20 marca 2018 r. w Warszawie prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz i prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, który reprezentował śląskich samorządowców.

Projekt pomnika będzie wybrany w konkursie, który wkrótce zostanie rozpisany.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama