Nowy numer 42/2019 Archiwum

Atak na polską misję

Dramatyczną relację z ataku na polską misję franciszkańską w Republice Środkowoafrykańskiej opublikował brat Hieronim Łusiak OFM na stronie panewnickiej prowincji franciszkanów. Nota datowana jest na 8 marca. Oto jej pełny tekst:

"Moi drodzy, w ostatnią niedzielę mogliśmy usłyszeć mocne słowa Pana Jezusa, który odpowiada Żydom szukającym znaku:  «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzy dni wzniosę ją na nowo» (J 2,19).
 
W kontekście ostatnich wydarzeń w naszej wiosce, te słowa nabierają szczególnego znaczenia. Od soboty do poniedziałku nad Rafai pojawiły się czarne chmury wojny. Obecnie, po tragicznych trzech dniach, sytuacja powoli zaczyna wracać do normy, a Kościół, czyli nasza wspólnota wiernych powoli zaczyna stawać na nogi. Niektórzy zginęli, niektórzy chowają się jeszcze w buszu, ale małymi krokami zbieramy siły.
 
Co takiego się wydarzyło?
 
W nocy z piątku na sobotę doszła nas informacja, że grupa muzułmanów zwana bororo, znajduje się 35 km od Rafai i zbliża się, aby nas zaatakować. Z racji na to, że w ostatnim czasie słyszeliśmy dużo tego typu informacji, zbagatelizowaliśmy tą wiadomość. Jednak nad ranem, kiedy ów wiadomość została potwierdzona, zawieźliśmy oba samochody za rzekę do bazy wojska marokańskiego, po czym wróciliśmy na misje. Po obiedzie jak zawsze krótka siesta, następnie adoracja i między godziną 15.00 a 16.00 doszła nas informacja, że muzułmanie są już tylko 3 km od nas. Ojciec Kordian kazał mi wziąć motor i uciekać za rzekę, ale okazało się, że jest już za późno, rozległy się strzały. Weszliśmy do salonu, a po dwudziestu minutach strzelaniny, podjęliśmy decyzję, że musimy uciekać. Pchając motor, by nie robić hałasu, zaszyliśmy się w buszu, tam też schowaliśmy motor i udaliśmy się w kierunku rzeki. Po drodze spotkaliśmy oddział Anty-balaki, tzw. obrońców kraju, choć po prawdzie jest to banda świrów i złodziei. Zorganizowali nam pirogę, a po drugiej stronie rzeki okradli nas z pieniędzy, przykładając karabin do głowy ojca Kordiana. Przechodząc kolejne kilometry w buszu, kiedy zaczęło się już ściemniać, w końcu dotarliśmy do bazy wojska marokańskiego, gdzie zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci.
 
Następnego dnia w niedzielę nasza baza została dwa razy ostrzelana, ale niegroźnie. Kiedy Marokańczycy odpowiedzieli ciężką artylerią, po przeciwniku nie było widać nawet śladu. W poniedziałek od rana było słychać strzały, ale ok. godziny 10.00 doszła nas informacja, że muzułmanie się wycofali. Czym prędzej z ojcem Kordianem udaliśmy na misje, żeby zobaczyć, co da się uratować. Ku naszemu zaskoczeniu nie było aż tak źle. Wyłamali jedynie zamek w salonie, z którego ukradli telewizor, kilka drobnych rzeczy i zawartość lodówki. Bardzo smutny widok zastał nas w kaplicy - tabernakulum, a obok monstrancja zostały rzucone na krzesła; od razu umieściłem Najświętszy Sakrament na swoim miejscu, na szczęście nic nie zniknęło. Po jakimś czasie okazało się, że znaleźli i ukradli także nasz motor. Tak de facto najgorszy widok miał miejsce tego samego dnia popołudniu, kiedy postanowiłem udać się jeszcze raz za rzekę, by odebrać moje bagaże z bazy wojskowej. Otóż, przechodząc przez rynek mijałem dziesiątki obrońców z Anty-balaki, którzy to urządzili sobie ucztę z ciał swoich wrogów, wierząc, że w ten sposób posiądą ich siłę. Jeden z nich odciął kawałek nogi nieboszczyka i wyciągając w moim kierunku, zapytał czy chcę spróbować...
 
Atak na polską misję   Wrogowie islamistów to też nie są niewiniątka. "Jeden z nich odciął kawałek nogi nieboszczyka i wyciągając w moim kierunku, zapytał czy chcę spróbować..." br. Hieronim Łusiak OFM Moi drodzy, z jednej strony chciałoby się stąd uciec, z drugiej strony, patrząc na naszych parafian zagubionych, przestraszonych, zrozpaczonych, jesteśmy świadomi jak bardzo nas teraz potrzebują. Nie wiemy jak liczni są nasi wrogowie, gdzie dokładnie się teraz znajdują i kiedy wrócą? Wiemy jedno, "skoro Chrystus zmartwychwstał, to i my zmartwychwstaniemy", jak pisze św. Paweł. Zbliżając się wielkimi krokami do świąt Wielkiej Nocy, życzę wszystkim głębokiej wiary w to, co Bóg uczynił dla nas, z miłości do nas. Przy okazji pokornie proszę o modlitwę i z serca wszystkim błogosławię+"


 

« 1 »

Zobacz także

 • E
  16.03.2018 08:15
  JAK76, każdy może dać kilka przykładów ludzi z każdej religii, którzy komuś pomogli. Jeśli chcesz występować jako ekspert, to się przedstaw z imienia I nazwiska. Wtedy będziemy wiedziec czy to co przedstawiasz jest prawdziwe czy to tylko propagandà. W artykule jest konkretne miejsce wymienione z nazwy I osoby, które można zidentyfikować. Ty piszesz różne ogólniki, to nie jest poważne ani wiarygodne
 • JAK76
  16.03.2018 15:15
  Na marginesie dyskusji, co do której trwania straciłem już niestety poczucie sensu. Zobaczcie prosze jak w naszych warunkach wyglada wiarygodność rozmowy o Muzułmanach i Islamie. Przypomnę, że mówimy o relacji z ataku bojówek muzułmańskich w realiach wojny domowej RŚA, które zostało zilustrowane fotografią obciętej nogi, której to zbrodni nie dopuścili się Muzułmanie, tylko bojówki Anty-Balaki złożone w większości z Chrześcijan (oczywiście pseudochrześcijan, pełna zgoda). Ale nie o to chodzi. Zobaczcie prosze jak to wydarzenie objawiło się na stronach internetowych Tygodnika Wprost. Idealny przykład, jak w naszej przestrzeni medialnej fakty stają się "faktami", a prawda zaczyna być parodią samej siebie. Chyba brak mi już sił, aby napisać jeszcze cokolwiek. Pozdrawiam i życzę dużo dobra: https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/swiat/muzu%C5%82manie-zaatakowali-polskich-zakonnik%C3%B3w-%E2%80%9Eodci%C4%85%C5%82-kawa%C5%82ek-nogi-nieboszczyka-i-zapyta%C5%82-czy-chc%C4%99-spr%C3%B3bowa%C4%87%E2%80%9D/ar-BBKi5Bc?li=BBr5MK7&ocid=mailsignout
 • GOsc
  17.03.2018 12:15
  Ucieczka chrześcijan przed muzułmanami , Okradzionych podrodze przez chrześcijan a ostateczne otrzymujących pomoc u muzułmanów bo chyba z nich w głównej mierze składa sie wojsko marokanskie?? Gdzie tu rzetelność informacji ??
  doceń 2
 • Zgadza się
  22.03.2018 02:25
  Tacy z jednych chrześcijanie, jak z drugich muzułmanie. Żaden z tych, którzy mordują, Boga nie spotkał ani nawet się Nim nigdy nie przejmował. Ale jeśli już nas, powołanych, nie interesuje prawda i pytanie o nią we wszystkim Pana Jezusa i Maryi, która strzeże przed błędem, to rzeczywiście żyjemy w samej końcówce czasu, co Jezus i Maryja wielokrotnie zapowiadali. Wielki ucisk, godzina miłosierdzia Bożego i odrodzenia Kościoła są tuż, tuż, a wielu z naszych współbraci i współsióstr oraz kapłanów niestety śpi i nie widzi ani nie chce widzieć rzeczywistości. I to w prawdzie. Przykre to, ale wielu powtarza medialne brednie.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL