Nowy numer 24/2021 Archiwum

Młodzi o papieżach

Rybnik, Katowice i Wodzisław Śląski – te miasta reprezentować będą naszą archidiecezję w Łodzi. Odbędzie się tam finał olimpiady teologicznej.

Hasło XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej brzmi: „Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka”. Jej etap diecezjalny odbył się 7 marca. Pytania, jak podkreślali katecheci i sami młodzi uczestnicy, były naprawdę trudne. W Katowicach na Wydziale Teologicznym UŚ o tytuł najlepszego z najlepszych walczyło 74 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Młodzi Ślązacy z odpowiedziami radzili sobie raz lepiej, raz gorzej. Na pewno jednak wielu z nich wykazało się inwencją twórczą oraz… poczuciem humoru. Ktoś na przykład zamiast Gaudium et spes napisał Geodeti sunt.

Ktoś inny na pytanie, jakie różnice zachodzą między postępem w zakresie materialnym a moralnym, zanotował: „W zakresie materialnym mamy coraz więcej. W zakresie moralnym – jesteśmy coraz ubożsi”. Pierwsze miejsce w etapie diecezjalnym zdobyła Alicja Podleśny z I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Jej katechetą jest ks. Piotr Piekło. Drugie miejsce zdobył Kamil Gwóźdź z VIII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach. Jego katechetą jest ks. Szymon Resiak. Trzecia na podium znalazła się Natalia Skubisz z I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim. Jej katechetą jest ks. Dawid Szpek. Kolejne miejsca zajęli ex aequo Tatiana Henek i Mateusz Kołek, oboje z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Frycza Modrzewskiego w Rybniku. Ich katechetą jest ks. Rafał Borkowy. Piąty był Kamil Brożek z VIII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach. Szósta – Martyna Żurek z Uniwersyteckiego I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Jej katecheta to ks. Szymon Kos.

Całej siódemce i ich nauczycielom nagrody w auli Wydziału Teologicznego wręczyli bp Adam Wodarczyk oraz ks. Roman Buchta, szef Wydziału Katechetycznego katowickiej kurii. Ogólnopolski finał odbędzie się od 5 do 7 kwietnia w Łodzi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama