Nowy numer 42/2019 Archiwum

Rybnik dostał pieniądze na Muzeum Medycyny

To prawie 5,5 mln zł dofinansowania na remont XIX-wiecznego pawilonu po szpitalu "Juliusz".

Pieniądze przyznał Rybnikowi Zarząd Województwa Śląskiego. Miasto chce wyremontować opuszczony od lat i zdegradowany pawilon "Rafał" dawnego szpitala miejskiego, nazywanego "Juliuszem".

Powstanie w nim wystawa na temat historii medycyny i farmacji. Prace są zaplanowane na ten i przyszły rok. Planowany koszt całkowity to ponad 14 mln złotych.

Dawny rybnicki szpital, zwany Juliuszem, w XIX wieku był uważany za bardzo nowoczesny. Powstał dzięki dr Juliuszowi Rogerowi, który zbierał na niego fundusze u bogatych ludzi z całej Europy. Juliusz Roger był lekarzem nadwornym księcia raciborskiego. Choć pochodził z zachodniej części Niemiec, nauczył się języka polskiego. Odwiedzał ubogich Ślązaków i leczył ich za darmo; spisał XIX-wieczne śląskie pieśni. Był też cenionym entomologiem; odkrył i opisał na Śląsku ponad 400 gatunków chrząszczy.

W dawnym szpitalu "Juliusz" wkrótce rozpoczną się też prace w budynku byłej dermatologii. Ma tam powstać centrum wsparcia rodziny.

W tym samym konkursie Rybnik otrzymał jeszcze ponad 4,4 mln zł na modernizację budynków nadszybia i maszynowni szybu "Kościuszko" na terenie Zabytkowej Kopalni "Ignacy". W zmodernizowanych wnętrzach kosztem 10,5 mln zł powstanie wystawa oparta o motywy pary i maszyny parowej. Tutaj też prace mają zakończyć się w 2019 roku.

W kompleksie Zabytkowej Kopalni "Ignacy" w Rybniku-Niewiadomiu efektownie wyremontowane są już wieża ciśnień oraz budynki stolarni oraz maszynowni szybu "Głowacki".

Rybnik dostał pieniądze na Muzeum Medycyny   Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. W tle hałda ruchu "Rydułtowy" kopalni ROW Urząd Miasta Rybnik

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL