Nowy numer 42/2019 Archiwum

Pasjonaci Czarnego Lądu

35 młodych odpowiadało w Katowicach na pytania o geografię Afryki, dawne religie jej ludów, o afrykański Kościół, a nawet o znaczenie słów w języku suahili. To XVI Olimpiada Znajomości Afryki.

A konkretnie jej okręgowy etap. Na Wydział Teologiczny UŚ w Katowicach, gdzie 5 marca trwała rywalizacja, przyjechali młodzi z całego województwa - nawet z odległego Koniecpola, z Częstochowy i z Milówki.

Mieli za zadanie odpowiedzieć na przykład na pytanie: "Władca królestwa Bono w dzisiejszej Ghanie był uznany za syna - A. boga słońca, B. księżyca i gwiazdy porannej, C. warana i lwa". Albo: "Touba to miasto w Senegalu, słynące - A. z produkcji orzeszków ziemnych, B. z kultu przodków, C. z grobowca kaznodziei Amadou Bamba.

- Ten konkurs animują głównie nauczyciele geografii, w mniejszym stopniu także katecheci - mówi ks. Jacek Błaszczok z Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Katowickiej. Wydział jest organizatorem okręgowego etapu olimpiady.

W Katowicach rywalizowało 35 uczniów z 15 szkół województwa śląskiego. Na tym etapie konkursu musieli wykazać się znajomością Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej "Ecclesia in Africa" Jana Pawła II, religii ludów Afryki oraz zagadnień odnoszących się do środowisk geograficznych Czarnego Lądu.

Pytania konkursowe przygotowuje co roku UKSW w Warszawie. Tam też pojadą w kwietniu zwycięzcy okręgowego etapu olimpiady.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL