Nowy numer 24/2021 Archiwum

Bóg Cię... no wiesz

To opowieść o Bogu tak zakochanym w człowieku, że zdolny jest do każdego „szaleństwa”, byleby pozyskać jego wzajemność.

Kim są? Młodymi, zdolnymi muzykami, początkującymi aktorami, zafascynowanymi pięknem teologii ciała według Jana Pawła II. Skąd się wzięli? – Jesteśmy jedną z gałęzi wspólnoty Obdarowani – wyjaśnia Karol Makowski, współtwórca Teatru Obdarowani, autor muzyki do musicalu „Zakochany Bóg”, na co dzień student Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wspólnotę Obdarowani założyli jego rodzice Renata i Marek Makowscy razem z zaprzyjaźnionymi małżeństwami. Obdarowani są częścią Diakonii Wspólnoty Rodzinnej, która działa w ramach Stowarzyszenia Ruchu Światło–Życie w archidiecezji katowickiej. Prowadzą rekolekcje dla małżeństw, warsztaty, uczą sztuki komunikacji między małżonkami, ale przede wszystkim modlą się za nich, wspierają zwłaszcza w kryzysach i pokazują, jaką moc ma sakrament małżeństwa. Charyzmat wspólnoty, tematyka rekolekcji, ale także teksty piosenek, treść spektakli czy musicali opierają się na teologii ciała według Jana Pawła II.

– Oprócz rekolekcji od kilku lat w maju na Górze św. Anny wspólnota organizuje Święto Rodzin – mówi Karol. – To taki wyjątkowy – nie tylko dla małżeństw – czas, w ramach którego obok konferencji, modlitw, a nawet balu odbywają się też koncerty oraz wystawiane są musicale, za które odpowiedzialni są Zespół i Teatr Obdarowani.

Dream team: mama i syn

Wszystkie teksty i muzyka są ich autorstwa. Powstają głównie podczas modlitwy osobistej. – Siadam do fortepianu, modlę się i powstaje melodia. Potem idę z nią do mojej mamy, ona się modli i powstaje tekst – uśmiecha się Karol. – A czasem działa to w drugą stronę. Mama modli się, przeżywa jakieś treści, spisuje je i prosi, żebym ubrał je w dźwięki.

Podczas ostatniego Święta Rodzin w maju 2017 roku miała miejsce prapremiera musicalu „Zakochany Bóg”. To opowieść o Bogu tak zakochanym w człowieku, że zdolny jest do każdego „szaleństwa” – aż po śmierć na krzyżu – byleby pozyskać jego wzajemność. – Jedną z głównych bohaterek jest Samarytanka – opowiada twórca muzyki. – Kobieta, która kilkukrotnie wychodziła za mąż, miała za sobą niejedno doświadczenie seksualne, czerpała przyjemność z mężczyzn, a mimo to jej serce pozostało puste, jak z dzban, z którym przyszła do studni. Do studni, przy której już siedział Jezus. I tylko On miał moc napełnić jej serce – zranione, zrezygnowane, tęskniące za miłością.

Tę prawdę twórcy musicalu chcieli mocno wyrazić. – Z drugiej strony mamy Natanaela, z sercem samotnym i przygnębionym postawą swoich braci faryzeuszy – wskazuje Karol. – Zna Pisma, proroków, obietnice, które Bóg dał Izraelowi, i nie widzi ich realizacji. Jest rozczarowany. I właśnie w takie miejsca wchodzi Jezus. Wypełnia pustkę i pragnienia serca. Nie tylko po to, abyśmy byli pełni, ale byśmy napełniali następne osoby.

Czy znasz Gomer?

Premiera „Zakochanego Boga” odbędzie się w niedzielę 18 marca w Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie. Scenariusz napisała Renata Makowska. Inspiracją dla niej stała się między innymi Księga Ozeasza. Bóg nakazuje tam prorokowi: „Pokochaj jeszcze raz kobietę, która innego kocha, łamiąc wiarę małżeńską. Tak miłuje Pan synów Izraela, choć się do bogów obcych zwracają”.

Autorka tekstu zwraca uwagę na to, że nasze serca, targane wątpliwościami, są dziś zamknięte na przyjęcie prawdy, że Bóg kocha nas aż tak mocno. „Cóż wiemy o miłości Boga, zaślepieni własnymi pragnieniami, żądaniami? Utwierdzając się przez pryzmat wszelkich niepowodzeń w negowaniu Jego obecności – pyta. – Właśnie na skraju zwątpienia pojawia się Ktoś, kto nie tylko obiecuje miłość, lecz daje ją w najpełniejszy sposób. Z Jego ust pada kluczowe pytanie: „Czy znasz Gomer?”. Znaczy to, czy znasz swoją duszę, swoje serce. Czy wiesz, że Ktoś o nie wciąż zabiega.

– W projekt „Zakochany Bóg” zaangażowanych jest wielu utalentowanych ludzi . Główne role grają studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Na scenie wystąpią też artyści z okolic Katowic, należący między innymi do Teatru Franciszka. Zależy nam na profesjonalizmie w każdym obszarze – zapewnia autor muzyki.

Spotkania przy studni

Młodzi muzycy mają kolejne wielkie marzenie. – Pragniemy podzielić się z wami muzyką, która jest owocem naszych spotkań przy studni. Chcemy nagrać płytę z muzyką z musicalu. Na to jednak potrzeba pieniędzy – mówią. – Zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby nas wesprzeć, do wejścia na stronę www.odpalprojekt.pl. Wchodźcie, klikajcie i pomóżcie nam spełnić marzenie. Dla darczyńców przygotowane są nagrody, na przykład płyty z dedykacjami, zapis nutowy utworów solowych, indywidualne lekcje śpiewu albo gry na instrumencie, prywatny koncert czy specjalne zaproszenie na premierę musicalu. Termin realizacji nagrania to marzec 2018 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama