Nowy numer 41/2019 Archiwum

Wolne Związki są z Katowic

40. rocznica założenia WZZ

Odwagę pięciu śmiałków, którzy 40 lat temu założyli w Katowicach pierwsze w Polsce Wolne Związki Zawodowe, uczcili uczestnicy konferencji Instytutu Pamięci Narodowej. Prezes IPN Jarosław Szarek mówił, że gdyby nie oni, nie powstałaby „Solidarność”.

Byli wśród nich Kazimierz Świtoń i Władysław Sulecki, górnik z Gliwic. – Rzucono przeciwko nim blisko tysiąc pracowników bezpieki. Udało się ich odizolować od wielkich zakładów pracy na Śląsku, ale nie udało się zniszczyć idei Wolnych Związków Zawodowych – komentował prezes Szarek.

Dwa miesiące po Śląsku swoje Wolne Związki Zawodowe powołali opozycjoniści na Wybrzeżu. W deklaracji założycielskiej podkreślili, że impulsem do działania było dla nich właśnie założenie WZZ w Katowicach. W WZZ Wybrzeża działali m.in. Bogdan Borusewicz, Lech Kaczyński, Anna Walentynowicz, Lech Wałęsa. Z kolei dzięki WZZ Wybrzeża i wyborowi Karola Wojtyły na papieża powstał NSZZ „Solidarność”. Ostatnią kostką domina było wreszcie zawalenie się komunizmu w całym bloku wschodnim.

Bezpieka uderzyła też w bliskich założycieli WZZ, m.in. w córkę W. Suleckiego, czy syna K. Świtonia, laureata olimpiady z fizyki, nie dopuszczając go do egzaminu na studia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL