Nowy numer 25/2021 Archiwum

Patron harcerzy na Śląsku

Relikwie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego zostały przekazane śląskim harcerzom. W dwudniowych uroczystościach w bazylice piekarskiej wzięli udział przedstawiciele wszystkich środowisk harcerskich. Przed obrazem Matki Boskiej Piekarskiej wspólnie odmówili akt zawierzenia Maryi.

Bł. ks. Frelichowski, męczennik Dachau, jest patronem polskich harcerzy i skautów. Urodził się w 1913 roku w Chełmży. Od młodych lat był zaangażowany w harcerstwo. Święcenia kapłańskie przyjął 14 marca 1937 roku.

Po wybuchu wojny został aresztowany przez gestapo i przez kolejne obozy koncentracyjne trafił do Dachau. Tam potajemnie kontynuował posługę duszpasterską. Gdy w obozie wybuchła epidemia tyfusu, z narażeniem życia niósł pomoc chorym. Sam zaraził się i zmarł 23 lutego 1945 r. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II w czerwcu 1999 roku.

Za zgodą abp. Wiktora Skworca kościół Zmartwychwstania Pańskiego na kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach Śl. wyznaczono na miejsce kultu bł. ks. Frelichowskiego. Tam harcerze przenieśli obraz swojego patrona wraz z jego relikwiami.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama