Nowy numer 24/2021 Archiwum

Jestem razy sześć

Połomia, Czerwionka- -Leszczyny i Chełm Śląski. Właśnie tam w sobotę 24 lutego odbyły się święcenia. To rodzinne miejscowości trzech nowych diakonów.

Z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Czerwionce-Leszczynach pochodzi Mateusz Gamza. Tam święceń jemu oraz Łukaszowi Budniokowi z parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Orzeszu-Zawiści i Mateuszowi Rzepce z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gostyni Śląskiej udzielił bp Adam Wodarczyk.

Z kolei z parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim pochodzi Jakub Orzechowski. Razem z nim święcenia diakonatu z rąk bp. Marka Szkudły przyjęli Kamil Sowula z parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu i Adrian Urbański z parafii św. Józefa w Katowicach-Załężu.

Najbardziej wyczekiwany i wzruszający moment każdych święceń – kiedy kandydaci w geście największego uniżenia przed Bogiem modlą się, leżąc przed Nim krzyżem – poprzedza homilia.

Biskup Adam Wodarczyk w Czerwionce alumnom piątego roku mówił, o co szczególnie w dniu ich święceń modli się do Boga. Skomentował słowa kolekty wypowiedziane przez niego podczas tej Eucharystii.

– Modliłem się o to, abyście byli roztropni w działaniu – zaznaczył. – Ufamy, że owocem roztropności jest także wasza dzisiejsza decyzja, którą przed chwilą wyraziliście wobec mnie i wobec wspólnoty, kiedy wstaliście i powiedzieliście: „Oto jestem, chcę służyć Bogu, chcę iść drogą, którą mi wyznaczył, a która dziś jest dla mnie tajemnicą” – dodał nieco później.

Dalej bp Adam w kolekcie modlił się, by kandydaci do święceń byli przyjaźni dla wszystkich, zwłaszcza wobec tych, którym nie będzie podobać się ich posługa.

Biskup pomocniczy prosił Boga także o wytrwałość w modlitwie dla przyszłych diakonów. Przypomniał, że jednym z elementów tej modlitwy jest liturgia godzin, która od dnia święceń staje się codziennym obowiązkiem diakona.

– Ta wytrwałość jest wam potrzebna, abyście się stawali ludźmi coraz bardziej zakorzenionymi w Bogu i w Jego dziele, którym jest Kościół – mówił.

Pod koniec swojego kazania dodał jeszcze jedną cechę, o którą chce prosić Boga. – Będę się modlił o wierność dla was. Abyście byli świadomi mocy słów, które dzisiaj wypowiadacie nie na tydzień, na miesiąc, na rok, ale aż do ostatniego tchnienia waszego życia, do ostatniego „amen”, które wypowiecie w chwili waszej śmierci. Walka duchowa o każdego z was już się rozpoczęła i trzeba rzeczywiście roztropności, przyjaźni z Bogiem i ludźmi oraz wytrwałości w modlitwie, aby ta wierność stała się najważniejszym wyróżnikiem drogi każdego z was – mówił.

Biskup Marek Szkudło w Chełmie Śląskim przyszłych diakonów zachęcał, by chodzili drogami Pana, przestrzegali Jego praw i słuchali Jego głosu. Prosił ich również o wierność drodze, jaką tego dnia wybrali. – Wy nie wybieracie dzisiaj zakładu pracy, firmy, która pozwoli wam się utrzymać. Wy wybieracie drogę, która jest drogą Pana. I nawet jeśli setki waszych rówieśników twierdzić będą, że wybory na całe życie są dzisiaj przeżytkiem, nie wierzcie w to – przekonywał.

Biskup pomocniczy dodał również, że kluczem do osiągnięcia wierności jest prawo miłości. – To jeden z wyznaczników posługi diakońskiej. Macie kochać wszystkich, być sługami wszystkich, nie tylko tych dobrych, nie tylko waszych przyjaciół, ale i tych, którzy są wam obcy, wrogo nastawieni. Macie służyć również waszym nieprzyjaciołom! I to będzie najtrudniejsze zadanie – zauważył.

Zaznaczył też, że w posłudze diakonów może nadejść taka chwila, że nie będą mieli sił i nie będą widzieli owoców. Co wtedy? – Zawsze pozostanie głos Boga – mówił bp Szkudło. I dodał: – Trzeba się w niego wsłuchać, żeby zrozumieć to, co najważniejsze. Trzeba ten głos pokochać.

W Połomi czterech śląskich diakonów wyświęcił abp Wiktor Skworc (piszemy o tym na s. I).

Wszystkim diakonom gratulujemy i życzymy wytrwałości na drodze powołania!

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama