Nowy numer 24/2021 Archiwum

Doskonałość dzięki łasce

Kościół lokalny ma 10 nowych diakonów.

Święcenia przyjęli 24 lutego o tej samej godzinie w parafiach, skąd pochodzi trzech z nich: w Chełmie Śląskim, Czerwionce i w Połomi pod Wodzisławiem.

W Połomi święceń diakonatu udzielał arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Przed ołtarzem kościoła Nawiedzenia NMP leżało krzyżem czterech młodych mężczyzn.

Jeden z nich – Krzysztof Brejza – pochodzi właśnie z Połomi. Wraz z nim święcenia przyjmowali Dorian Figołuszka z parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym, Krzysztof Moczko z parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym i Jakub Gojny z parafii św. Teresy w Rybniku-Chwałowicach. To alumni V roku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

Abp Wiktor Skworc zachęcał ich w homilii, żeby przejęli się usłyszanymi w Ewangelii słowami Jezusa: „Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec niebieski”.

– Czy możliwe jest, aby człowiek był tak doskonały jak Ojciec nasz niebieski? Skoro Pan Jezus wypowiedział takie żądanie pod adresem uczniów, to pewnie możliwa jest jego realizacja dzięki łasce Bożej, mocy z wysoka, na co macie całe życie – powiedział. Zauważył, że w dzisiejszej Ewangelii Jezus wskazuje nam pomocne narzędzia, prowadzące do tej prawie nieosiągalnej doskonałości: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół” i „módlcie się za tych, którzy was prześladują”.

– W tych słowach niejako jest zawarte założenie, że będziecie mieli nieprzyjaciół i że będziecie prześladowani – powiedział. Wskazał, jaka powinna być reakcja wyświęconych: miłość i modlitwa, a nie zemsta. Podkreślił, że to możliwe będzie dzięki napełnieniu Duchem Świętym.

Arcybiskup mówił też o przyrzeczeniach, które chwilę później mieli złożyć wyświęcani. Zobowiązywali się w nich do posłuszeństwa, do czystości – celibatu i do modlitwy. – To manifestacja wyzucia się, uznania za śmieci: czasu, jeśli nie jest dla Boga; swego ciała, jeśli nie jest oddane Bogu; własnej woli, jeśli nie łączy się z miłością do Chrystusa i Jego Kościoła – powiedział.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama