Nowy numer 24/2021 Archiwum

100 tys. zł na pomnik Korfantego w Warszawie?

Taką kwotą chce wesprzeć budowę pomnika Wojciecha Korfantego w stolicy Polski Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Jej zarząd przygotował już projekty uchwał w tej sprawie. Zostaną one poddane pod głosowanie 16 lutego, na sesji zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zarząd ma też nadzieję na finansowy udział rządu w budowie pomnika Wojciecha Korfantego.

W 2014 roku warszawski Urząd Miasta proponował, żeby ten pomnik stanął przy skrzyżowaniu alei Ujazdowskich z ulicą Agrykola, przed ogrodzeniem parku Łazienkowskiego. Miałby się w ten sposób wpisać w ciąg pomników ojców niepodległości Rzeczypospolitej. Przy al. Ujazdowskich stoją też pomniki Romana Dmowskiego (plac Na Rozdrożu) i Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze). Tę propozycję w 2014 r. pozytywnie zaopiniowała już w 2014 r. Rada Miasta Warszawy.

Od tego czasu jednak w sprawie uhonorowania Wojciecha Korfantego niewiele się działo. W maju 2016 r., podczas obchodów 95. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego, polityków próbował zmobilizować arcybiskup katowicki Wiktor Skworc, mówiąc, że dyktator III powstania śląskiego nadal czeka na „swój zasłużony pomnik” w Warszawie, ponieważ „podjęta inicjatywa nie znajduje kontynuatorów”.

W styczniu 2018 r. prezydencki minister Wojciech Kolarski w Radiu Warszawa wyraził nadzieję, że pomnik Korfantego - „jednego z ojców niepodległości” - stanie w stolicy Polski w 2019 roku, na setną rocznicę pierwszego powstania śląskiego.

Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjął dwa projekty uchwał w sprawie „podpisania listu intencyjnego dot. budowy na terenie miasta stołecznego Warszawy pomnika Wojciecha Korfantego” oraz w sprawie „udzielenia pomocy finansowej dla miasta stołecznego Warszawy na budowę pomnika Wojciecha Korfantego na terenie miasta stołecznego Warszawa”.

W proponowanym tekście listu intencyjnego napisano m.in., że Korfanty był jednym z współtwórców tworzącego się państwa polskiego, a jego postać należy postawić obok Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Wincentego Witosa.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama