Nowy numer 34/2019 Archiwum

Rybnik: Jest kasacja od wyroku za zbyt głośne kościelne dzwony

Taką decyzję podjął Sąd Najwyższy. W sprawie interweniował Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

To on do SN skierował kasację od wyroku ojca Jana Pilka z Rybnika ukaranego grzywną za zbyt głośne dzwony kościelne. Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Rejonowego.

Przypomnijmy, że werbista ojciec Jan Pilek, proboszcz parafii Królowej Apostołów w Rybniku, za zbyt głośne bicie dzwonów został ukarany grzywną w wysokości 200 zł. Wyrok zapadł w Sądzie Rejonowym w Rybniku.

Na głośne dzwony skarżył się pewien mieszkaniec Rybnika, wielokrotnie w tej sprawie pisał on e-maile i dzwonił na parafię. Informował też o tym policję, straż miejską oraz Urząd Miejski w Rybniku.

Pierwszy mandat ojciec Pilek zapłacił dla tzw. "świętego spokoju". - Byłem przekonany, że na tym się skończy - komentował w rozmowie z "Gościem".

Później dzwony zostały ściszone, skrócono też długość ich bicia. Nie zakończyło to jednak sprawy. Parafia otrzymała kolejny mandat, później zapadł wyrok w Sądzie Rejonowym w Rybniku, skazujący o. Pilka na karę grzywny w wysokości 200 zł.

Uniewinnienia proboszcza domagał się prokurator generalny. - Uruchamianie kościelnych dzwonów nie jest "wybrykiem" w rozumieniu kodeksu wykroczeń, to powszechnie akceptowany i utrwalony w społeczeństwie zwyczaj - argumentował.

O sprawie dokładnie pisaliśmy TUTAJ oraz TUTAJ.

 
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL