Nowy numer 39/2023 Archiwum

Archidiecezja rusza na pomoc syryjskim dzieciom

We wtorek 30 stycznia rozpocznie się akcja "Śląskie - dzieciom w Aleppo". Potrwa do 5 czerwca.

Uroczysta inauguracja akcji odbędzie się w bazylice ojców franciszkanów w Katowicach-Panewnikach podczas Eucharystii o 18.30. Do udziału w niej wezwał wiernych abp Wiktor Skworc w specjalnym komunikacie, odczytanym w parafiach archidiecezji.

Ośrodek zapewni zarówno specjalistyczną opiekę psychologiczną  i dożywianie, jak i zajęcia edukacyjne oraz terapię poprzez różne formy aktywności. Działania te pomogą dzieciom w oderwaniu się od trudnych, wojennych przeżyć i pozwolą niejako na nowo doświadczyć radości dzieciństwa.

Utworzenie ośrodka wymaga ogromnych nakładów. Konieczne jest wybudowanie obiektów, m.in. budynków, boiska, placów zabaw, a także zakup środków transportu, aby można było dowozić dzieci z odległych dzielnic Aleppo.

Dzieci, które utraciły rodziców i oparcie w szeroko pojętej rodzinie, są grupą najbardziej poszkodowaną na skutek działań wojennych w Syrii. W samym tylko Aleppo pozostało około 30 tysięcy osieroconych dzieci. Część z nich żyje na ulicy, są pozbawione opieki, doświadczają ogromnego cierpienia, a pozostawione bez pomocy stają się potencjalnym celem grup terrorystycznych, rekrutujących do swoich szeregów młodych, zagubionych ludzi.

Akcja „Śląskie - dzieciom w Aleppo” potrwa od 30 stycznia do 5 czerwca br. Pieniądze można wpłacać na konto katowickiej Caritas z dopiskiem „wpłaty Śląskie dla Aleppo” (numer konta Caritas Archidiecezji Katowickiej: 90 1560 1111 0000 9070 0011 6398).

Dodatkowo 8 kwietnia - w Niedzielę Miłosierdzia Bożego - przed kościołami archidiecezji katowickiej zostanie przeprowadzona zbiórka na rzecz pomocy dzieciom w Aleppo. W akcję włączą się także władze wojewódzkie i samorządowe.

W komunikacie odczytanym w parafiach archidiecezji katowickiej abp Skworc stwierdził m.in.: „W słowie pasterskim na nowy rok 2018 napisałem, że »naszym chrześcijańskim obowiązkiem jest czynić to, co możliwe«. Zapraszam więc do wspólnej modlitwy o pokój dla całej ludzkiej rodziny, szczególnie dla mieszkańców Syrii i wszystkich krajów Bliskiego Wschodu! Módlmy się w intencji dzieci z Aleppo i wszystkich, którzy tam na miejscu udzielają im pomocy, wśród których są franciszkanie i siostry zakonne, pracownicy Caritas  i innych organizacji pomocowych”.

Metropolita katowicki raz jeszcze podziękował wszystkim, którzy w minionym roku - wrażliwi na sytuację mieszkańców Syrii, zwłaszcza Aleppo, jednego z najbardziej zniszczonych wojną miast - zaangażowali się w w akcję Caritas „Rodzina Rodzinie”. Objęła ona konkretną pomocą blisko 9 tysięcy rodzin. Wzięły w niej udział wspólnoty parafialne, rodziny, osoby prywatne.

„Działania organizacji międzynarodowych, mające na celu zażegnanie działań wojennych w Syrii, powoli przynoszą efekty. Ogrom zniszczeń jest jednak niewyobrażalny. To nie tylko pokazywane nam przez media ruiny zbombardowanych domów. To przede wszystkim trudne do odbudowania, zniszczone przez migrację i śmierć więzi rodzinne!” - podkreślił metropolita katowicki w komunikacie i zaproszeniu do udziału w kolejnej akcji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast