Nowy numer 50/2018 Archiwum

Wyrok za katastrofę w Szczekocinach

Na karę 6 oraz 3,5 roku więzienia skazał dwoje kolejowych dyżurnych ruchu Sąd Apelacyjny w Katowicach.

Prawomocny wyrok zapadł 26 stycznia 2018 roku, po niespełna sześciu latach od katastrofy kolejowej – czołowego zderzenia pociągów. Zginęło w niej 16 osób, a ponad 150 zostało rannych.

Sąd wymierzył oskarżonym wyższe kary niż te, które zapadły przed sądem I instancji w Częstochowie. Wtedy były to kary 4 lat i 2,5 roku więzienia.

Teraz dyżurny ruchu z Starzyn Andrzej N. otrzymał karę 6 lat więzienia, a Jolanta S., dyżurna ze Sprowa – 3,5 roku więzienia. Zostali uznani za winnych nieumyślnego sprowadzenia katastrofy – skierowali jadące z naprzeciwka pociągi na ten sam tor. Oboje zostali uniewinnieni od zarzutu poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Sędzia Karina Maksym podkreśliła, że ten wyrok powinien też mieć znaczenie prewencyjne i być „czytelnym sygnałem dla wszystkich osób zajmujących się zapewnieniem bezpieczeństwa w komunikacji, kierujących tym ruchem, że obowiązki na nich ciążące muszą być bezwzględnie przestrzegane”. Przypomniała, z jakimi skutkami wiązały się błędy oskarżonych w tym procesie. Gdyby się ich nie dopuścili, do tragedii by nie doszło – wskazała.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy