Nowy numer 15/2024 Archiwum

Jest nowy oficjał Sądu Metropolitalnego

Zgodnie z decyzją abp. Wiktora Skworca, został nim ks. dr hab. Piotr Ryguła. W sądzie zastąpi ks. dr. Adama Pawlaszczyka, nowego szefa "Gościa Niedzielnego".

Ks. dr hab. Piotr Ryguła, profesor UKSW w Warszawie, ur. 24.03.1966 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1991 r. Po 3 latach posługi duszpasterskiej został skierowany na studia doktoranckie z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Navarra w Pamplonie. Licencjat na tamtejszym Wydziale Prawa Kanonicznego uzyskał w 1997 r., zaś pracę doktorską obronił w 1998 roku.

Po powrocie do archidiecezji był przez rok wikariuszem w katowickiej parafii Przemienienia Pańskiego, następnie został prefektem w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Był tam wykładowcą prawa kanonicznego. Jednocześnie pełnił funkcję obrońcy węzła małżeńskiego w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach.

Od 2004 r. był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2010 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego na UKSW w Warszawie. W tym samym roku został mianowany sędzią diecezjalnym.

Jest kierownikiem Katedry Prawa Polskiego i Zakładu Historii Prawa na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy