Na ŚDM za ocean

W Panamie, dokąd wybierze się w 2019 roku reprezentacja młodych Polaków, przywita ich m.in. jedyny pracujący tam ksiądz z Polski.

Miejsce, w którym pracuje ks. Józef, jest jednak nieco odmienne od stałego lądu. Także chrześcijaństwo na tym archipelagu liczy zaledwie sto lat. Ks. Józef prosi więc, żeby nie porównywać stopnia zakorzenienia i przeżywania wiary z Polską, gdzie chrześcijaństwo ma ponad 1050 lat...

Natomiast na stałym lądzie pierwsza diecezja została utworzona w mieście Panama już w roku 1513. Jej nazwa wiąże się z obrazem Matki Bożej, który przywiózł tu hiszpański konkwistador Vasco Núñez de Balboa. – Matka Boża jest zatem Tą, która przyniosła tutaj Słowo. Dzięki Niej na tych ziemiach narodziło się chrześcijaństwo, dlatego tak ważne dla Kościoła w Panamie jest hasło ŚDM „Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według Twego słowa” – mówi ks. Józef. – Światowe Dni Młodzieży będą największym wydarzeniem, jakie kiedykolwiek miało miejsce w tym kraju od początku jego istnienia! Kościół w Panamie jest stosunkowo młody, ale bardzo żywy i dynamiczny. Biskupi tego kraju podkreślają przywiązanie do religii właśnie ludzi młodych. Podczas krajowego spotkania dla młodzieży uczestniczyło ponad 8 tysięcy osób. To był radosny czas pogłębiania wiary – dodaje.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..