Nowy numer 09/2024 Archiwum

Ruszyła Chorzowska Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa

Abp Wiktor Skworc podczas Mszy św. z okazji jej zainicjowania mówił o działaniu i współdziałaniu dla dobra człowieka.

- Obowiązkiem każdego pasterza, każdego duchownego, jest popieranie tego, co dobre. I bez wątpienia powstająca inicjatywa "Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa" jest inicjatywą dobrą - powiedział arcybiskup katowicki Wiktor Skworc 16 stycznia na Mszy św. w kościele św. Barbary w Chorzowie. - Moi drodzy, nie możemy dać sobie wmówić, że czasy są zdeterminowane negatywnie. Od nas zależy, jakie będą czasy, jaki będzie każdy dzień. Od naszego zaangażowania, od tych wartości, tego dobra, które my w każdy dzień wnosimy - dodał.

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii, zauważył, że to właśnie „prawo powinno służyć człowiekowi”. - Prymat człowieka (…). Chcemy go sobie dzisiaj uświadamiać (…). To jest podstawowe założenie: człowiek. To właśnie człowiekowi prawo powinno służyć, jemu powinno pomagać - mówił metropolita katowicki.

Przywołał także stwierdzenie Jana Pawła II, który mówił, że „człowiek jest drogą Kościoła”. - Można by to powiedzenie rozszerzyć i powiedzieć, że to człowiek jest drogą samorządu - powiedział. Kończąc homilię życzył, aby powstająca inicjatywa inspirowała inne miasta, inne samorządy do podobnych działań.

Na temat samego projektu mówi prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. - Do głównych założeń programu należą m.in.: usprawnianie współpracy między administracją samorządową, służbami mundurowymi, instytucjami i mieszkańcami w celu stworzenia sprawnie funkcjonującego lokalnego systemu bezpieczeństwa - wyjaśnia.

W Eucharystii uczestniczyli proboszczowie posługujący w chorzowskich parafiach oraz samorządowcy na czele z prezydentem Chorzowa Andrzejem Kotalą. Byli także obecni przedstawiciele służb mundurowych bezpośrednio zaangażowanych w powstanie projektu, delegacje chorzowskich szkół oraz inni wierni świeccy.

Z okazji powołania w mieście Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa w Chorzowie odbyły się I Targi Bezpieczeństwa, Dzień Otwarty Komendy Miejskiej Państwowej Staży Pożarnej, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej oraz Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Chorzowska Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa to nowy program, którego najważniejszym zadaniem jest poprawa szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców. Jego działania obejmą także monitorowanie, analizę i zwalczanie zagrożeń szczególnie dotykających lokalną społeczność oraz działania mające na celu kształtowania prawidłowych postaw w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy