Nowy numer 48/2023 Archiwum

Nowy cykl historyczny "Przystanek Niepodległość", Katowice, 19 i 22 stycznia

Katowice. Nowy cykl historyczny "Przystanek Niepodległość" odbywać się będzie w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Katowicach im. H. Sławika.

Spotkania, popularyzujące wiedzę na temat wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem w 1918 r. przez Polskę niepodległości, organizowane będą przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Pretekstem jest przypadająca w tym roku 100. rocznica tego wydarzenia.

Cykl stanie się okazją do spotkania z historykami, badaczami przeszłości, specjalistami z rożnych dyscyplin naukowych, autorami książek naukowych i popularnonaukowych związanych z wydarzeniami I połowy XX wieku. Dwa razy w miesiącu "Przystanek Historia" gościć będzie rożnych specjalistów z kraju i zagranicy, którzy przedstawią tematykę niepodległości postrzeganą z wielu perspektyw historycznych.

Poniżej najbliższe terminy:

  • 19 stycznia o 17.00 odbędzie się prelekcja dr. Gawła Strządały pt. „Władysław Gizbert-Studnicki. Zapomniany ojciec polskiej niepodległości“.

Władysław Gizbert-Studnicki, wybitny polski polityk niepodległościowy. Uważany za jednego z pomysłodawców Aktu 5 Listopada (1916 r.), proklamującego w imieniu monarchów Państw Centralnych utworzenie państwa polskiego. Akt 5 Listopada rozpoczął licytację walczących stron w czasie I wojny światowej, dotyczącą odbudowy państwa polskiego. Jeden z najbarwniejszych i najbardziej kontrowersyjnych polityków II RP, wspierających politykę Piłsudskiego.

Dr Gaweł Strządała, doktor nauk politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego, adiunkt Uniwersytetu Opolskiego w latach 2010-2013, obecnie członek Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Autor książki "Niemcy w myśli Władysława Studnickiego" (Opole 2011).

  •  22 stycznia o 12.00 prelekcję pt. "Socjalistyczna irredenta – koncepcja dążenia do niepodległości" wygłosi prof. Włodzimierz Suleja, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN.
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy