Nowy numer 22/2023 Archiwum

Jest nowa kaplica szpitalna

W nowo powstałym szpitalu GeoMedical w Katowicach pobłogosławił ją abp Wiktor Skworc. Przekazał też relikwie krwi Jana Pawła II.

- Pragniemy, aby tutejszy szpital i przychodnie (…) zostały także objęte przestrzenią modlitwy i troski o dobro duchowe człowieka - powiedział na początku Mszy św. ks. Łukasz Gaweł, proboszcz katedry Chrystusa Króla w Katowicach, prosząc abp. Wiktora Skworca o błogosławieństwo kaplicy oraz ołtarza.

- Kaplica to ziemia święta. Spotkania Boga z człowiekiem, człowieka z Bogiem - zauważył abp Skworc. Odnosząc się do liturgii słowa, przywołał obraz Chrystusa jako pana młodego.

- Szczególną godziną Pana Młodego jest każda Eucharystia - mówił. - To jest godzina Pana Młodego, to jest godzina spotkania z Nim. I myślę, że do takiego radosnego spotkania z Chrystusem będzie dochodziło w tej kaplicy - dodał.

Przybliżając postać patrona kaplicy, metropolita zauważył, że św. Jan Paweł II „był człowiekiem Boga”.

- Wielu ludzi doświadczało jego pośrednictwa już za życia. Kiedy jemu powierzali swoje osobiste sprawy, to ta prośba była wysłuchiwania m.in. dlatego, że się modlił - powiedział.

Arcybiskup katowicki, dziękując za powstanie kaplicy w szpitalu, przekonywał, że wyróżnikiem teologii katolickiej jest patrzenie całościowe na człowieka.

- Oprócz leczenia ciała, chcemy także leczyć duszę i to się będzie dokonywało w tej kaplicy - powiedział. Odniósł się także do papieskiego zawołania Totus Tuus, mówiąc, że jest to „pewien ideał posługi”.

- Być całym dla… Całkowicie. Totalnie. Jest to pewien ideał posługi dla chorych… - tłumaczył.

- Relikwie Jana Pawła II przypominają nam, że mamy orędownika u Bożego tronu - mówił Adam Zaremba-Śmietański, prezes placówki. - Zadaniem tego szpitala powstałego z modlitw, marzeń i ciężkiej pracy setek osób ma być leczenie oraz pomoc chorym i potrzebującym na wielu obszarach. Poprzez leczenie ciała, wsparcie psychologiczne i jakże ważne wsparcie duchowe - dodał.

W liturgii wziął udział także prezydent Katowic Marcin Krupa oraz parlamentarzyści, samorządowcy, personel nowego szpitala. Po Eucharystii była także możliwość uczczenia relikwii św. Jana Pawła II.

Szpital GeoMedical w Katowicach będzie się miał ponad 300 łóżek. Uroczyste błogosławieństwo kamienia węgielnego pod budowę placówki miało miejsce 24 października 2013 r.

We wrześniu 2017 roku zakończył się pierwszy etap inwestycji i dwa skrzydła wielospecjalistycznego szpitala z blokiem operacyjnym oraz Zakładem Diagnostyki Obrazowej rozpoczęły swoje działanie.

Pieczę duszpasterską nad kaplicą oraz szpitalem sprawuje parafia katedralna w Katowicach.

Jest nowa kaplica szpitalna   Nowo poświęcona kaplica szpitalna Ks. Sebastian Kreczmański /Foto Gość

.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast