Nowy numer 42/2018 Archiwum

Odpowiedź na apel Franciszka

Z okazji przypadającego w niedzielę 14 stycznia Światowego Dnia Uchodźcy i Migranta metropolita katowicki wydał specjalne zarządzenie w sprawie modlitwy za migrantów i uchodźców.

Zarządzenie metropolity katowickiego jest modlitewną odpowiedzią na apel papieża Franciszka, skierowany do Episkopatu Polski podczas jego wizyty w Krakowie 27 lipca 2016 roku.

Metropolita katowicki zarządził, by począwszy od 14 stycznia stała intencja za migrantów i uchodźców była wymieniana w ramach modlitwy parafialnych wspólnot, m.in. Żywego Różańca, bractw adoracji Najświętszego Sakramentu oraz podczas nabożeństw wotywnych np. ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy i NSPJ.

Jednocześnie zarządził, by 14 stycznia bądź w jedną z kolejnych niedziel została odprawiona Msza z formularza „Za migrantów i wygnańców”.

Pełną treść zarządzenia zamieszczamy poniżej:

Zarządzenie metropolity katowickiego w sprawie modlitwy w intencji migrantów i uchodźców.

1. W najbliższą niedzielę 14 stycznia (bądź w jedną z kolejnych niedziel) zarządza się odprawienie „Mszy św. za uchodźców i wygnańców” wg Mszału Rzymskiego, formularz nr 40 „Za migrantów i wygnańców”. To modlitewna odpowiedź na apel Papieża Franciszka na spotkaniu z Episkopatem Polski na Wawelu 27 lipca 2016 r.: „Dlaczego dzisiaj jest tak wielka migracja? (...) Mówię o tych, którzy przybywają do nas, uciekając od wojny, głodu. (...) Co zrobić? Sądzę, że każdy kraj musi zobaczyć, w jaki sposób i kiedy [może działać] . Nie wszystkie kraje są równe; nie wszystkie kraje mają te same możliwości. Mają jednak możliwości, by być hojnymi! Szczodrymi jako chrześcijanie. Nie możemy inwestować tam, ale [możemy coś zrobić] dla tych, którzy przybywają... Ilu i jak? Nie można dać odpowiedzi uniwersalnej, ponieważ gościnność zależy od sytuacji każdego kraju, a także kultury” (Franciszek, Między kanapą a odwagą. Wszystko, co powiedział papież podczas ŚDM w Krakowie, Kraków 2016, s. 61-63).

2. Począwszy od 14 stycznia 2018 r. zarządza się wprowadzenie stałej intencji za migrantów i uchodźców w ramach modlitwy parafialnych wspólnot, m.in. Żywego Różańca, bractw adoracji Najświętszego Sakramentu oraz podczas nabożeństw wotywnych np. ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, NSPJ itp. „(...) Można zrobić wiele rzeczy. Na przykład modlić się: [chodzić na] cotygodniowe adoracje Najświętszego Sakramentu z modlitwą za tych, którzy pukają do drzwi Europy i nie mogą wejść. Niektórym udaje się, ale innym nie...” (Franciszek, Między kanapą a odwagą. Wszystko, co powiedział papież podczas ŚDM w Krakowie, Kraków 2016, s. 63).

Katowice, 9 stycznia 2018 r.

† Wiktor Skworc

ARCYBISKUP METROPOLITA

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy