Święcenia biskupie ks. Andrzeja Iwaneckiego

Uroczysta Msza z przyjęciem sakry biskupiej odbędzie się w niedzielę 7 stycznia o 12.30 w gliwickiej katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Nowy biskup pomocniczy diecezji gliwickiej ma 57 lat. Urodził się w Siemianowicach Śląskich w rodzinie elektrotechnika Wilhelma i Anny, nauczycielki, jako trzeci z pięciorga rodzeństwa. Ma dwie siostry i brata. Drugi – starszy – brat zmarł w 2013 roku. Ojca stracił w roku 2016.

Tuż po ogłoszeniu nominacji zapytany o priorytety swej posługi powiedział, że najważniejsza jest troska o jedność w Kościele – Z mojego parafialnego doświadczenia wiem, że ludzie wyczuwają, kiedy kapłani stają przed nimi w jedności. Wtedy przekaz Ewangelii jest bardziej przekonujący – stwierdził.

Jest czwartym biskupem skierowanym do pracy w diecezji gliwickiej. Od młodości związany jest z Ruchem Światło-Życie. Jest bardzo rodzinny i muzykalny. Gra na gitarze, pianinie, harmonijce ustnej oraz na perkusji! Uprawia też sport. Jeździ na nartach i gra w siatkówkę. W diecezji gliwickiej był m. in. dziekanem dekanatu zabrzańskiego, konsultorem diecezjalnym, członkiem Diecezjalnej Rady Kapłańskiej i moderatorem rejonowym Ruchu Światło-Życie.

W pracy duszpasterskiej ceni współpracę. Duży potencjał dostrzega w świeckich. – Jeśli chcemy, żeby ludzie czuli Kościół jako swoją wspólnotę, to musimy im zapalić zielone światło – powiedział po ogłoszeniu nominacji. – Pozwolić im nawet popełnić błędy w tej służbie, by ucząc się na tych błędach, stali się dobrymi współpracownikami kapłanów i innych odpowiedzialnych osób. Jeżeli z góry zakłada się, że oni nic nie potrafią, to zostajemy jako kapłani w Kościele sami – dodał.

Studia filozoficzno-teologiczne ukończył w WŚSD w 1986 roku. W marcu tego roku przyjął święcenia kapłańskie. W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach udzielił mu ich bp Damian Zimoń.

W przeszłości biskup nominat posługiwał w parafiach: Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu, Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich, Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Orzeszu, Trójcy Świętej w Bielsku-Białej, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej w Strzybnicy oraz św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu, której proboszczem został w 1998 roku.

Stolicą tytularną biskupa nominata będzie Arcavica w Hiszpanii, dawna diecezja bp. Grzegorza Rysia, obecnie ordynariusza w Łodzi.

Święcenia biskupie ks. prał. Andrzeja Iwaneckiego odbędą się 7 stycznia 2018 roku w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Będzie to pierwsza taka uroczystość w historii katedry.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..