Nowy numer 39/2023 Archiwum

Sto lat, biskupie Adamie!

W wigilię Świąt Bożego Narodzenia obchodził imieniny. Za kilka dni mija 3. rocznica jego święceń biskupich. Dzisiaj, 3 stycznia, kończy 50 lat!

Przy tej okazji przypominamy pokrótce jego życiorys. I życzymy Bożego błogosławieństwa na dalsze lata życia!

Biskup Adam od lat młodzieńczych należy do Ruchu Światło-Życie. Tam przeszedł całościową, dogłębną formację: był animatorem i moderatorem wspólnot parafialnych, wielu oaz rekolekcyjnych na różnym stopniu formacji, a także moderatorem diakonii w ramach ruchu na szczeblu diecezjalnym.

Solenizant pochodzi z Tarnowskich Gór. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. Tytuł magistra teologii uzyskał na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie. Napisał pracę „Ksiądz Franciszek Blachnicki - życie i działalność w latach 1921-1961”.

Święcenia prezbiteratu przyjął 14 maja 1994 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk abp. Damiana Zimonia. Jest kapłanem archidiecezji katowickiej, choć jego parafia macierzysta w roku 1992 weszła w skład diecezji gliwickiej.

Odbył studia licencjackie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Formacji Pastoralno-Liturgicznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz stacjonarne studia doktoranckie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. W latach 2000-2001 studiował w „Studium Kanonizacyjnym” w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie i uzyskał licencję Kongregacji.

W 2007 r. otrzymał stopień doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na podstawie pracy „Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) - życie i działalność”.

W archidiecezji katowickiej jest wikariuszem generalnym, członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów.

W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji oraz Krajowej Rady Misyjnej,

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast