Nowy numer 22/2023 Archiwum

Ruszaj na orszak

Sprawdź, przez jakie śląskie miasta przejdą 6 grudnia Trzej Królowie. AKTUALIZACJA.

Przez aż 11 miast na terenie archidiecezji katowickiej przejdą Orszaki Trzech Króli, które organizatorzy zarejestrowali w ogólnopolskiej bazie na stronie marsz.org. Odbędą się jednak też kolejne korowody, które nie figurują w tej bazie.

Trzej Królowie z licznymi orszakami wylegną m.in. na ulice Katowic. Zbiórka o 13.15 pod katedrą Chrystusa Króla. Finał - półtorej godziny później na placu Żołnierza Polskiego na osiedlu Paderewskiego.

W Chorzowie-Batorym ci, którzy chcą oddać hołd nowo narodzonemu Jezusowi, spotkają się o 9.45 na parkingu obok „Netto” przy placu Waryńskiego. Stąd wyruszą, a po drodze spotkają pasterzy i karawanę trzech mędrców. Ulicami Wita Stwosza i Długą dotrą na plac kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tam odbędzie się Msza Święta. „Podobnie jak w latach ubiegłych każdy przebrany uczestnik orszaku otrzyma słodką nagrodę. Po Eucharystii zapraszamy na wspólne kolędowanie z Orkiestrą Dętą Tramwajów Śląskich SA i słodki poczęstunek przed kościołem” - czytamy na stronie parafii NSPJ w Chorzowie-Batorym.

Po południu - o 17.00 - poprzedzany orkiestrą marsz organizuje Starochorzowski Dom Kultury. Jego uczestnicy przejdą od kościoła św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym do „żywej szopki” w ogrodzie Starochorzowskiego Domu Kultury.

W Świętochłowicach korowód Trzech Króli wyruszy o 10.00 sprzed Muzeum Powstań Śląskich. O 11.00 dotrze do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie odbędzie się Msza święta. „Wszystkich chętnych do świętowania i zabawy serdecznie zapraszamy. Dzieci, prosimy o przebranie się za pasterzy, aniołki, postacie różnych świętych. Całe rodziny zapraszamy do wspólnej zabawy, która będzie kontynuowana na placu kościelnym po Mszy św.” - czytamy na stronie parafii Świętych Ap. Piotra i Pawła. W tym orszaku wezmą udział aktorzy Teatru A z Gliwic; pójdą z wszystkimi Anioły na szczudłach, będą konie i wielbłąby; w programie jest też pokaz ogni.

W Rudzie Śląskiej barwny Orszak Trzech Króli wyruszy po Mszy św. o 10.30 z placu przy kościele św. Piusa X (ul. Szyb Powietrzny 8). Korowód z Trzema Królami organizuje też parafia św. Pawła Apostoła w Rudzie Śl.-Nowym Bytomiu.

W Piekarach Śląskich orszak wyruszy w południe - po Mszy św. o 11.00 w kościele Świętej Rodziny. Finał około 13.00 przy żywej szopce przy piekarskiej bazylice. Zagra Górnicza Orkiestra Dęta „Piekary-Julian”.

W Tychach Orszak Trzech Króli uformuje się o 12.45 na Rynku przed kościołem św. Marii Magdaleny. Trzej Królowie pojadą konno. „Zachęcamy do udziału w Orszaku całe ro­dziny. Każde dziecko, które zgłosi się od godz. 11:00 w Domu Parafialnym przy kościele św. Marii Magdaleny, otrzyma nieodpłatnie strój orszakowy. Zachęcamy też do własnoręcznego wykonania atrybutów orszaków królewskich” - napisali tyscy duszpasterze. Kolejny korowód z Trzema Królami przejdzie przez parafię Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Tychach-Cielmicach.

W Mysłowicach orszaki wyruszą z trzech miejsc. Spod kościoła Matki Boskiej Bolesnej w Brzęczkowicach (orszak niebieski) i z placu przy ul. Chopina (orszak zielony) - start o godzinie 13.00. Spod kościoła NSPJ w centrum (orszak czerwony) - ok. 13.15 (po zakończeniu Mszy św. o godzinie 12:30). Uczestnicy proszeni są o podkreślenie w swoim ubraniu koloru wybranego przez siebie orszaku. Spotkanie wszystkich trzech korowodów nastąpi ok. 14.00 na mysłowickim rynku, gdzie przewidziano wspólne kolędowanie.

Orszaki zorganizują także parafie w Rybniku-Chwałowicach i Rybniku-Chwałęcicach. Barwne korowody przejdą przez Pstrążną, Lyski, Gaszowice, Palowice, Paniówki, Lędziny i Lędziny-Hołdunów, Radostowice i Czarków pod Pszczyną, Bełk, Turzę Śląską i Jastrzębie-Zdrój. W tym ostatnim mieście korowód wyruszy o 12.15 spod Hali Widowiskowo-Sportowej. Stąd aleją Jana Pawła II, aleją Piłsudskiego oraz ul. Warszawską uczestnicy przejdą pod Miejski Ośrodek Kultury „Zachęcamy do przebrania się za postacie związane z Bożym Narodzeniem. Wszyscy uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki” - zaprasza parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, która organizuje to wydarzenie.

"Bóg przyszedł na świat aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu. Święto Objawienia Pańskiego ma objawić wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od Bożego Prawa - zawsze jest czas, aby odnaleźć Chrystusa, wejść na drogę do Niego" - napisali duszpasterze z Chorzowa-Batorego w zaproszeniu na orszak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast