Nowy numer 48/2023 Archiwum

Trwa budowa Piekarskiego Betlejem

Już po raz czwarty na Rajskim Placu stanie wyjątkowa szopka bożonarodzeniowa. Co tym razem zobaczą zwiedzający?

Wzorem lat poprzednich także tegoroczna ekspozycja będzie bardzo oryginalna. W zeszłym roku motywem przewodnim było górnictwo. Teraz organizatorzy proponują zgoła inną scenerię.

– Nieodzowną częścią Śląska było i jest rolnictwo – mówi ks. Adam Zgodzaj z piekarskiej bazyliki. – Dlatego w tym roku chcemy skoncentrować się na tym temacie. Bo przecież zanim wyrosły górnicze szyby, kopalnie i ogromne blokowiska życie toczyło się głównie na wsi.

W tegorocznej szopce znajdą się też odniesienia do różnych części naszego regionu. – Mają one przypominać, że Śląsk to ogromne bogactwo kultury i tradycji – wyjaśnia duchowny.

Nie byłoby jednak Piekarskiego Betlejem bez zaangażowania całego zastępu wolontariuszy. – Bez wątpienia najbardziej w budowę szopki i zabudowań angażują się Mężczyźni św. Józefa – mówi ks. Zgodzaj. Przy wznoszeniu Piekarskiego Betlejem pracują już od początku listopada.

Jak co roku na najmłodszych czekać będą zwierzęta. Poza szopkami – żywą i ruchomą – organizatorzy zaplanowali też wiele koncertów kolędowych. Odbywać się one będą na Rajskim Placu przez cały okres bożonarodzeniowy. Będą też jasełka oraz możliwość degustacji świątecznych potraw.

Dodajmy, że w ostatnim czasie renowację przeszły figury będące w przeszłości częścią tzw. Panoramy Tysiąclecia.

Rok 2018 dla piekarskiego sanktuarium będzie wyjątkowy. Piekarzanie będą obchodzić 700. rocznicę poświęcenia pierwszego kościoła św. Bartłomieja Apostoła z 1318 roku.

Piekarskie Betlejem można zwiedzać w godz. 9-18.30 od uroczystości Bożego Narodzenia aż do ostatniej niedzieli stycznia.

W poprzednich latach było tak:

Trwa budowa Piekarskiego Betlejem  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy