Powstaną nowe torowiska tramwajowe

To pierwsza taka inwestycja w śląskiej aglomeracji od 40 lat.

Pierwsze z nowych torowisk zostanie zbudowane w Katowicach wzdłuż ulicy Grundmanna, drugie – na osiedlu Zagórze w Sosnowcu, od pętli tramwajowej do ronda Jana Pawła II.

Kiedy poprzednim razem budowano w regionie nowe tory? – Pracuję w tej firmie prawie 34 lata. Ja sobie nie przypominam – mówi Bolesław Knapik, prezes spółki Tramwaje Śląskie. Prawdopodobnie ostatnią dużą inwestycją tego typu była budowa torowiska do Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej. Ta linia została otwarta... 40 lat temu.

W poniedziałek 11 grudnia br. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji Tramwajów Śląskich. Otrzymają one 393 mln zł z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość całego projektu to 767 mln zł.

Umowa przewiduje też zmodernizowanie istniejących torowisk – w sumie prace obejmą 42 km linii tramwajowych. Tramwaje Śląskie mają też kupić 45 sztuk nowego taboru. Projekt dotyczy 10 miast: Będzina, Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Mysłowic, Rudy Śl., Sosnowca, Świętochłowic i Zabrza. Nie biorą w nim udziału Gliwice, które przed ośmiu laty zdecydowały się na likwidację sieci tramwajowej na swoim terenie.

Podpisana w poniedziałek umowa to pierwszy etap inwestycji Tramwajów Śląskich. W przygotowaniu są kolejne dwa etapy. W ramach całego projektu gruntownie zmodernizowanych zostanie ponad 100 km istniejących torowisk. Powstanie też ok. 20 km nowych torów. Oprócz inwestycji na Grundmanna w Katowicach i na Zagórzu w Sosnowcu będzie to też budowa linii tramwajowej do Katowic-Kostuchny przez Katowice-Ochojec.

Powstaną nowe torowiska tramwajowe   Podpisanie umowy - prezes Tramwajów Śląskich Bolesław Knapik i Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Kucharczak /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..