Nowy numer 39/2023 Archiwum

Radio Katowice świętuje 90. urodziny

W archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach abp Wiktor Skworc odprawił uroczystą Mszę św. Była ona częścią obchodów jubileuszu powstania Polskiego Radia Katowice.

- Utworzona na przywróconym Polsce Śląsku rozgłośnia odgrywała ogromną rolę w kształtowaniu narodowej tożsamości. Polski głos, polskie słowo, polska muzyka były szansą na zachowanie polskiej tradycji w naszym regionie - podkreślił abp Skworc.

Dodał, że rozgłośnia jest nie tylko promotorem kultury języka polskiego, ale także śląskiej gwary i dziedzictwa Górnego Śląska. Emisja stałego programu rozpoczęła się 4 grudnia 1927 roku.

- Postawa wzajemnej bliskości i towarzyszenia to synteza misji każdego radia, zwłaszcza publicznego - mówił w homilii metropolita katowicki. - Radio pełniące określoną misję społeczną staje się bowiem ośrodkiem promieniowania prawdy - wyjaśnił.

Inauguracja działalności rozgłośni, podobnie jak jej dzisiejszy jubileusz, przypadła na Adwent. Metropolita katowicki w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny nawoływał do tego, abyśmy byli nie tylko słuchaczami, ale sami głosili Dobrą Nowinę.

- Dar niepokalanego poczęcia pozwolił fali Bożego słowa dotrzeć do ziemi w czystej postaci. Bóg mówi do nas i czeka na naszą odpowiedź. Słowo Boga zawsze oczekuje na słowo człowieka - zaznaczył.

Z okazji swojego 90-lecia przedstawiciele Radia Katowice z pielgrzymką udali się także do Rzymu. Tam papieżowi Franciszkowi przekazali replikę mikrofonu sprzed 90 lat. Więcej o spotkaniu przeczytasz TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast