Nowy numer 46/2018 Archiwum

Miłosierdzie jedno ma imię

W archidiecezji trwa akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Tym razem jej hasłem są słowa: "Miłosierdzie jest jedno".

Przygotowania do akcji, jak co roku, rozpoczynają się we wrześniu i trwają do połowy listopada. Świece do naszej archidiecezji przywożone są z Warszawy, a następnie rozdzielane pomiędzy poszczególne parafie.

Sprzedaż świec rozpoczęła się w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Uzyskane pieniądze, poza pokryciem kosztów związanych z produkcją i transportem świec, w całości są wydatkowane na potrzeby dzieci.

Ofiara, która ma charakter charytatywny, stanowi w naszej archidiecezji wsparcie dla świetlic oraz ochronek, które skupiają ok. 4-5 tysięcy dzieci. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest m.in. na organizację zimowisk i kolonii dla dzieci.

Proboszczowie decydują, w jaki dokładnie sposób spożytkują zgromadzone pieniądze. Wynika to z założenia, że sami najlepiej wiedzą, jakie są potrzeby ich najmłodszych parafian.

W tym roku zbiórka organizowana jest już po raz 24. Ks. Krzysztof Bąk, dyrektor katowickiej Caritas, zwraca uwagę na jej ekumeniczny charakter - dzieło jest organizowane wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego.

Tegoroczne hasło Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom - "Miłosierdzie jest jedno" - związane jest z migracją uchodźców z Europy, Afryki i Azji.

- Uchodźcy martwią się o życie swoje i swoich najbliższych, wielu z nich zostało dotkliwie doświadczonych. Musimy być wrażliwi na ich los, miłosierdzie musi być zwrócone w ich kierunku. W naszych działaniach dążymy przede wszystkim do jedności wszystkich potrzebujących. Narodowość, rasa czy wyznanie nie mogą determinować decyzji, komu i jak pomagamy  - tłumaczy ks. Krzysztof Bąk.

Świece można kupić w każdej parafii   Świece można kupić w każdej parafii Monika Gąsiorowska

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy