Nowy numer 3/2021 Archiwum

Metropolita katowicki powołał Radę Kapłańską oraz Kolegium Konsultorów przejdź do galerii

Nieszporami w kaplicy kurii metropolitalnej rozpoczęło się spotkanie Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. Obydwa gremia we wtorek rozpoczęły swoją działalność w nowym składzie.

Kto znalazł się w tym gronie, przeczytać można na drugiej stronie artykułu.

– Rada Kapłańska to niejako senat biskupa reprezentujący prezbiterium diecezji – mówił do zgromadzonych księży ks. Adam Pawlaszczyk, oficjał sądu metropolitalnego w Katowicach. W swoim wystąpieniu przypomniał także, że Kolegium Konsultorów, które jest częścią Rady Kapłańskiej, zastąpiło w roli senatu Kapitułę Katedralną. – Kolegium, wraz z promulgacją nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego w 1983 r., przejęło wszystkie funkcje, poza liturgicznymi, Kapituły Katedralnej – wyjaśniał ks. Pawlaszczyk.

Zwracając się do księży, abp Wiktor Skworc pytał o stan duszpasterski archidiecezji katowickiej. Zastanawiał się nad kondycją duchowieństwa i wiernych. Zwrócił uwagę na ważne elementy budujące m.in. tożsamość kleru archidiecezji katowickiej. – Na szczeblu diecezji akcentujemy Mszę św. Krzyżma czy doroczną pielgrzymkę z okazji Dnia Modlitw o Uświęcenie Duchowieństwa – mówił.

Przypomniał też zebranym, że chciałby z przynajmniej roczną częstotliwością spotykać się z każdym z dziekanów, „aby jeszcze lepiej poznać specyfikę dekanatu i poszczególnych parafii”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama