Nowy numer 15/2024 Archiwum

Posłuchaj najlepszych organistów archidiecezji

We wtorek na Akademii Muzycznej odbędzie się koncert laureatów Pierwszego Konkursu Organistów Archidiecezji Katowickiej.

Koncert rozpocznie się o 12.15 w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Przesłuchania konkursowe odbywały się od 16 do 18 listopada i wzięło w nich udział 9 organistów. Rywalizowali oni w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich to absolwenci i studenci Akademii Muzycznych, Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz absolwenci wyższych szkół muzycznych.

Druga obejmowała organistów, którzy są absolwentami lub uczniami szkół muzycznych, diecezjalnych szkół organistowskich lub ukończyli studium organistowskie.

Oceniało ich jury w składzie: prof. Julian Gembalski, dr Henryk Botor, prof. Bogumiła Dunikowska, dr Michał Duźniak i ks. Adam Kozak.

W pierwszej kategorii zwyciężył Paweł Aksman, organista z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie. W drugiej kategorii nagrody zdobyli: Łukasz Bortlik, Sebastian Niemczycki oraz Krzysztof Walczak. Konkurs został zorganizowany z inicjatywy Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej.

Koncert laureatów odbędzie się w ramach konferencji naukowej "Quo vadis musica ecclesiastica? Z problematyki współczesnej muzyki liturgicznej" we wtorek 28 listopada w auli im. Bolesława Szabelskiego w katowickiej Akademii Muzycznej.

Wezmą w niej udział specjaliści zarówno świeccy, jak i duchowni. Głównym tematem odbywających się w tym czasie wykładów będzie muzyka liturgiczna oraz różne odniesienia do niej w kulturze. Przewidziano również czas na dyskusję podsumowującą konferencję i odbywający się w jej ramach koncert laureatów.

Szczegóły konferencji na plakacie poniżej.

Posłuchaj najlepszych organistów archidiecezji  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy