Nowy numer 4/2021 Archiwum

Archidiecezja katowicka ma własny herb

Dekret w tej sprawia podpisał metropolita katowicki. Na trójdzielnej tarczy przedstawia on Matkę Boską Piekarską, św. Jacka oraz kościół katedralny.

Oprócz herbów biskupów katowickich i pomocniczych, zwyczaje heraldyczne mogą przyjmować również różne instytucje kościelne takie jak: zakony, zgromadzenia zakonne czy kapituły, a także sama archidiecezja.

Niektóre diecezje mają przywilej posiadania herbu historycznego o wielowiekowej tradycji. Jednakże Kościół jest instytucją żywą, także pod względem administracyjnym i w tym zakresie następują pewne zmiany. Tak jest w przypadku diecezji katowickiej, która podniesiona została przez papieża Jana Pawła II w 1992 r. do rangi archidiecezji. W związku z jubileuszem 25-lecia archidiecezji katowickiej powstał herb, który podkreśla jej istotne elementy.

Herb przedstawia tarczę trójdzielną. W polu górnym, w kolorze jasnego dolomitu, widnieje wizerunek Matki Bożej Piekarskiej, głównej patronki Archidiecezji. Od strony patrzącego na tarczę, w polu dolnym prawym, żółtym, znajduje się św. Jacek - główny patron archidiecezji i metropolii górnośląskiej. W polu dolnym lewym, niebieskim, umieszczono archikatedrę Chrystusa Króla z herbem Górnego Śląska, czyli z orłem złotym na błękitnym polu. Barwy dolnych pól tarczy nawiązują do flagi Górnego Śląska. Kolor górnego pola nawiązuje do zewnętrznej kolorystyki katowickiej katedry. Cała tarcza opleciona jest kolorem czarno-zielonym, co nawiązuje do flagi górniczej - istotnej grupy społecznej tego regionu. Pod tarczą znajduje się biała wstęga z inskrypcją: Archidioecesis Katovicensis (Archidiecezja Katowicka).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama