Nowy numer 3/2021 Archiwum

Powstało Piekarskie Bractwo Kalwaryjskie

Jego znakiem rozpoznawczym jest krzyż jerozolimski. Do istnienia powołał je w przeddzień Uroczystości Chrystusa Króla metropolita katowicki.

Celem bractwa – zgodnie z jego statutem – jest zachowanie dziedzictwa Piekarskiej Kalwarii, zwłaszcza pielęgnowanie tradycji "Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej". Inscenizacje połączone z modlitwą reaktywowano w 2014 roku, po stu latach przerwy. W ich przygotowanie zaangażowanych jest już ponad 100 aktorów.

Sama kalwaria to aż 25 kaplic pasyjnych i 15 różańcowych. - Aby zachować dziedzictwo tego pięknego kompleksu konieczne stało się zebranie ludzi pragnących w konkretny, praktyczny sposób wyrazić swoją troskę o jego dalszy rozwój – wyjaśnia ks. Adam Zgodzaj, wikariusz piekarskiej bazyliki,

Taką właśnie rolę ma pełnić "Piekarskie Bractwo Kalwaryjskie". – Z jednej strony będzie ono narzędziem podtrzymania obecnego bogactwa i tradycji tego miejsca, z drugiej - poprzez modlitwę członków - ma się przyczynić do ich wzrostu w wierze ożywionej poprzez miłość, na wzór Ukrzyżowanego – dodaje.

Do bractwa może należeć każdy komu bliskie jest piekarskie sanktuarium, a w szczególności kalwaria. Zapisy prowadzi centrum pielgrzymkowe.

Zobacz unikatowe galerie "Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej" w 2017 roku:

oraz nagrania video:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama