Nowy numer 3/2021 Archiwum

Knurowianie na grobie w Zakopanem

Odwiedzili miejsce, gdzie jest pochowany Henryk Burzec, rzeźbiarz, twórca wystroju knurowskiego kościoła św. Cyryla i Metodego.

Znaleźli się tam w sobotę 17 listopada przy okazji pielgrzymki do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Wyjazd był nagrodą dla dzieci uczestniczących w październiku w nabożeństwach różańcowych. Pielgrzymkę prowadził ks. proboszcz Mirosław Pelc, proboszcz parafii św. Cyryla i Metodego w Knurowie.

Pielgrzymi wzięli udział w Mszy Świętej w sanktuarium na Krzeptówkach. Po wysłuchaniu historii powstania świątyni, modlitwie w kaplicy i przy ołtarzu, przy którym 20 lat temu Mszę Świętą odprawiał papież Jan Paweł II, zwiedzili Zakopane. Pojechali też na grób Henryka Burzca, twórcy wystroju kościoła w Knurowie. Odmówili modlitwę, złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Knurowska parafia świętych Cyryla i Metodego obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia  poświecenia kościoła i 50 rocznicę ukończenia jego wystroju przez Henryka Burzca. Stworzył on w świątyni m.in. oryginalne mozaiki. W prezbiterium wyrzeźbił cały pogański "święty gaj", z drzewami, w cieniu których stoją Słowianie. Na pierwszym planie przedstawił natomiast świętych Cyryla i Metodego, którzy niosą Słowianom Ewangelię.

Henryk Burzec jest też autorem wystroju śląskich kościołów w Mysłowicach-Brzęczkowicach i Jastrzębiu-Zdroju Ruptawie.

Zobacz też zdjęcia na następnych stronach.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama