Nowy numer 46/2018 Archiwum

Najlepsi organiści

Dziewięciu uczestników wzięło udział w I Konkursie Organistów Archidiecezji Katowickiej. Zwycięzcami zostali Paweł Aksman i Łukasz Bortlik.

Przesłuchania miały miejsce na Akademii Muzycznej w Katowicach.

- Uczestnicy zgłaszali się w dwóch kategoriach. Pierwsza to absolwenci i studenci Akademii Muzycznych, Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz absolwenci wyższych szkół muzycznych. Druga kategoria to organiści, którzy są absolwentami lub uczniami szkół muzycznych, diecezjalnych szkół organistowskich lub ukończyli studium organistowskie - mówi Michał Duźniak, sekretarz jury konkursu.

Idea konkursu zrodziła podczas jednego z posiedzeń Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej. - Naszym założeniem było, aby przez ten konkurs obudzić świadomość w diecezji o tym, że stanowisko organisty wiąże się z konkretnymi kompetencjami, które wynikają z posiadanego wykształcenia - mówi o konkursie ks. Wiesław Hudek, przewodniczący komisji. - Dla samych uczestników jest to także inspiracja i zachęta do wytrwałej pracy - dodaje.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: prof. Julian Gembalski, dr Henryk Botor, prof. Bogumiła Dunikowska, dr Michał Duźniak oraz ks. Adam Kozak. Sekretarz jury pytany o akcenty, które decydowały o wygranej, stwierdził, że „nie poziom wybranego repertuaru decydował o wysokiej punktacji, ale profesjonalizm wykonania”.

- Okazało się, że trudności sprawiło uczestnikom właściwe wybranie pieśni do konkretnych tekstów liturgicznych. Nie zawsze było to zgodne z tym, co znajduje się w Mszale - dopowiada sekretarz jury.

Pozytywnie o konkursie wypowiada się prof. Gembalski. - Ideą, która nam przyświecała podczas konkursu, było pokazanie profesjonalizmu. Organista to powinien być zawodowiec - mówi. - Jako wizytator organistów i organów w archidiecezji katowickiej obserwuję, że poziom gry w kościołach cały czas się poprawia i ten konkurs to bardzo mocno potwierdził - dodaje.

W pierwszej kategorii organistów najlepsi okazali się: Paweł Aksman, Michał Botor oraz Przemysław Kadłubek. W drugiej kategorii nagrody zdobyli: Łukasz Bortlik, Sebastian Niemczycki oraz Krzysztof Walczak.

Konkurs organistów został zorganizowany z inicjatywy Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej. W pierwszej edycji wzięło udział 9 uczestników. Jury przyznało wszystkie regulaminowe nagrody zarówno w I, jak i II kategorii. Członkowie jury mówią, że z pewnością taki konkurs w przyszłości zostanie powtórzony.

Koncert laureatów jest przewidziany w ramach konferencji naukowej „Quo vadis musica ecclesiastica”, która odbędzie się na Akademii Muzycznej w Katowicach 28 listopada br.

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy