Nowy numer 46/2018 Archiwum

W niedzielę Zupa w Kato

"Nie miłujmy słowem, ale czynem" - pisze papież Franciszek w orędziu na pierwszy Światowy Dzień Ubogich, który przypada na niedzielę 19 listopada. W Katowicach można odpowiedzieć na jego zachętę, gotując zupę dla potrzebujących.

– To okazja, by w codziennym biegu dostrzec ubogich i bezdomnych, którzy są ludźmi tak samo jak my i należy się im szacunek – mówi Aleksandra Jańdziak z „Zupy w Kato”.

W najbliższą niedzielę przy zupie będzie można w Katowicach uczcić pierwszy Światowy Dzień Ubogich. Ustanowił go papież Franciszek, który chce, by Kościół obchodził go co roku. „Nie miłujmy słowem, ale czynem” – podkreślił Franciszek w swoim przesłaniu na to święto, przywołując 1 List św. Jana.

Najpierw Msza, potem gotowanie

Czynem tym może być gotowanie zupy i dzielenie się nią w ramach akcji „Zupa w Kato”. Została ona zainaugurowana w Katowicach 7 listopada, a inspirację stanowi dla niej „Zupa na Plantach”, która od roku z sukcesem rozwija się w Krakowie i rozlewa się na kolejne miasta w Polsce. Każdy może pojawić się 19 listopada w katowickim Klubie Wysoki Zamek (ul. Gliwicka 96a), ugotować zupę i podzielić się nią z innymi.

Gotowanie rozpocznie się o 15.00, po jego zakończeniu zupa zostanie dostarczona na plac Przyjaciół z Miszkolca przy ul. Sokolskiej w Katowicach, gdzie będzie można zjeść ją razem z wszystkimi chętnymi na ciepły posiłek. Wcześniej wszyscy zainteresowani mogą w Klubie Wysoki Zamek wziąć udział we Mszy Świętej, która rozpocznie się o 14.00.

– Zupa to przede wszystkim próba zbudowania wzajemnego zaufania, poczucia, że ubodzy i bezdomni są dla nas ważni. Bez oceniania. Bez mówienia, że mamy receptę na ich wszystkie problemy i wiemy lepiej, co jest dla nich właściwe. Niech wspólne jedzenie zupy i rozmowa przy niej będą pretekstem, żeby w dalszej perspektywie podjąć kolejne kroki, oczywiście w porumienieniu z osobami w potrzebie i za ich zgodą – mówi Aleksandra Jańdziak z „Zupy w Kato”.

« 1 2 3 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy