Nowy numer 3/2021 Archiwum

IPN rozdaje kalendarze

Dostanie je pierwsze sto osób, które w poniedziałek 20 listopada zgłoszą się w siedzibie "Przystanku Historia" przy ul. św. Jana 10 w Katowicach.

Chodzi o ścienny kalendarz „Z myślą o Niepodległej” na 2018 rok. Katowicki oddział IPN wyjaśnia, że akcja ma związek z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, która przypada właśnie w przyszłym roku.

– Pierwsze 100 osób w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10 otrzyma bezpłatnie egzemplarz tego wydawnictwa. Akcja rusza 20 listopada 2017 r. i potrwa do wyczerpania zapasów. Zapraszamy od 9.00 do 15.00 – informuje IPN.

Kalendarz ma format A3. Znalazły się w nim zdjęcia dwunastu działaczy, którzy dążyli do włączenia Górnego Śląska w granice odradzającej się Rzeczpospolitej. Jest wśród nich m.in. Wojciech Korfanty, jest organizatorka polskich towarzystw kobiecych na Śląsku Janina Omańkowska, jest Robert Oszek – marynarz rodem z Zabrza, który w III powstaniu śląskim dowodził oddziałem szturmowym złożonym z innych marynarzy, uzbrojonym w samochód pancerny „Korfanty”.

– Wybór, ze względu na ogromną liczbę osób zaangażowanych w działalność narodową tamtego okresu, był niezwykle trudny. Kalendarz ma zatem wymiar symboliczny i jest hołdem złożonym wszystkim tym, dzięki którym to, co wydawało się dla wielu marzeniem nie do spełnienia, stało się faktem – informuje IPN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama