Nowy numer 3/2021 Archiwum

Elektrownia Rybnik wróciła w polskie ręce

Od francuskiego EDF kupił ją polski koncern PGE. Za tę największą na Śląsku elektrownię oraz 8 elektrociepłowni, m.in. w Trójmieście, Wrocławiu i Krakowie, zapłacił 4,27 mld zł.

Transakcja została zakończona 8 tygodni przed terminem. Wraz z zakładami Polska Grupa Energetyczna (PGE) przejęła też blisko 400 km sieci ciepłowniczych. Obok ogromnej Elektrowni Rybnik kupiła elektrociepłownie w Gdyni, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu (EC Wrocław i EC Zawidawie), w Siechnicach pod Wrocławiem, w Zielonej Górze i w Toruniu.

PGE zamierza teraz wybudować m.in. moduły ciepłownicze w dwóch blokach elektrowni Rybnik. Następnie chce je połączyć z istniejącą w Rybniku siecią ciepłowniczą, która należy do PGNiG Termika. Elektrownia zamierza też zaproponować odbiorcom ciepłą wodę użytkową.

Przypomnijmy, że w czasie mrozów Rybnik jest najbardziej dotkniętym przez smog miastem w Polsce. Centrum miasta jest wtedy zasnute dymem z palenisk węglowych. Tymczasem Elektrownia Rybnik od 45 lat marnotrawi energię cieplną, podgrzewając ogromne Jezioro Rybnickie. Wskutek tego akwen jest najcieplejszy w Polsce i nigdy nie zamarza. Cieszą się z tego tylko wędkarze, którzy łowią tu ryby dorastające do wyjątkowo dużych rozmiarów. Francuski koncern EDF nie był jednak zainteresowany przeprowadzeniem inwestycji, dzięki której można byłoby skierować ciepło do domów rybniczan.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama