Nowy numer 47/2019 Archiwum

Barbórka na liście UNESCO?

Działania związane ze zbieraniem dokumentacji uzyskały już zgodę abp. Wiktora Skworca. Projekt wspiera Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim o ocaleniu fenomenu obchodów barbórkowych na Górnym Śląsku. W skali kraju i – najprawdopodobniej – świata jest to zjawisko wyjątkowe. Dlatego powstał projekt wpisania religijnych i kulturowych tradycji barbórkowych na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

By tak się jednak stało, potrzebna jest pomoc tzw. depozytariuszy. Czyli kogo? Takim depozytariuszem dziedzictwa społecznego, kulturowego i religijnego tradycji barbórkowych jest m.in. lokalny Kościół, który zawsze pełnił rolę wspierającą organizacyjnie oraz duszpastersko brać górniczą w organizowaniu obchodów ich święta. Ale nie tylko. Bo depozytariuszami są także osoby świeckie, głównie górnicy, którzy od lat uczestniczą w grudniowych obchodach. Od nich też zależy, czy religijne i kulturowe tradycje barbórkowe trafią na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Co trzeba zrobić?

Razem z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Kościołem na Górnym Śląsku prosimy o pomoc w zebraniu informacji i dokumentacji (fotograficznej, dźwiękowej, filmowej, zapisów w kronikach, itd.) obchodów barbórkowych w roku 2017. Zebrane materiały wystarczy przesłać na adres e-mailowy: barborka@muzeumgornictwa.pl.

W ten sposób staną się one podstawą do przygotowania wniosku o wpisanie Barbórki (Dnia Górnika) na krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Liczymy na Waszą pomoc i zapraszamy do współpracy.

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama