GN 45/2018 Archiwum

Katowice: Będzie międzynarodowy konkurs muzyczny im. Szymanowskiego

Konkurs ma być przedsięwzięciem na miarę konkursów im. Chopina czy Czajkowskiego.

Będzie organizowany co pięć lat, począwszy od przyszłego roku. Obejmie, nawiązując do twórczości Karola Szymanowskiego, pięć kategorii - instrumentalne oraz kompozytorską.

Przesłuchania na kolejnych etapach będą miały miejsce w budynku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego oraz w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Pełne składy jury poszczególnych kategorii nie są jeszcze do końca znane, jednak organizatorzy zapewniają, że będą to specjaliści na światowym poziomie. Koszty związane z inicjatywą są szacowane na około 4-5 mln złotych i zostaną pokryte z funduszy samorządowych oraz funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W poniedziałek w siedzibie NOSPR podpisano list intencyjny, dotyczący organizacji w Katowicach Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego.

W konferencji prasowej uczestniczyli wszyscy sygnatariusze listu, łącznie z Piotrem Glińskim, wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Jak wspomniała Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, zalążki konkursu pojawiły się już wcześniej, jednak dopiero dzięki licznym kontaktom inicjatywa nabrała konkretnego kształtu.

Na konferencji poruszono również temat nadania lotnisku w Pyrzowicach imienia Karola Szymanowskiego. Jest to jednak kwestia otwarta, którą w najbliższej przyszłości zajmą się osoby decyzyjne w tej sprawie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy