Nowy numer 2/2021 Archiwum

Order od prezydenta dla Franciszka Pieczki

Najwyższe odznaczenie państwowe otrzymał znakomity aktor pochodzący ze Śląska.

Prezydent Polski, Andrzej Duda w Święto Niepodległości odznaczeniem uhonorował także ks. prał. Bernarda Czerneckiego, zasłużonego kapelana Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności oraz  Andrzeja Pityńskiego, autora rzeźb monumentalnych o tematyce patriotycznej i martyrologicznej.

Franciszek Pieczka, aktor filmowy i teatralny urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie niedaleko Wodzisławia Śląskiego. Wychował się w rodzinie górniczej. W młodości grywał na organach w miejscowym kościele parafialnym. Od najmłodszych lat interesował się też kinem.

Popularność zdobył, grając Gustlika w serialu telewizyjnym „Czterej pancerni i pies”. Zagrał m.in. w „Perle w koronie” i „Paciorkach jednego różańca” K. Kutza, „Rękopisie znalezionym w Saragossie” W.J. Hasa, „Ziemi obiecanej” A. Wajdy i „Jańciu Wodniku” J.J. Kolskiego. W ostatnich latach gościł systematycznie na ekranach telewizorów w milionach domów jako Stacho Japycz, jeden z bohaterów serialu „Ranczo”.

Order Orła Białegoto najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. Za zasługi cywilne i wojskowe przyznaje je prezydent Polski.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama