Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nagrody Miarki rozdane

Jednym z laureatów został biskup Marian Niemiec, zwierzchnik ewangelicko-augsburskiej diecezji katowickiej, pochodzący z Kobielic pod Pszczyną.

Nagrody im. Karola Miarki odebrali także Tadeusz Chrobak - bibliotekarz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, dr hab. prof. UO Urszula Łangowska-Szczęśniak - ekonomistka z Uniwersytetu Opolskiego oraz Andrzej Niedoba - publicysta i dramaturg, autor słów pieśni "Szumi jawor", nieoficjalnego hymnu górali beskidzkich. Nagrodzeni zostali też Jacek Wawrzynek - adwokat, przewodniczący Kapituły Fundacji Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków (byli to działacze zaangażowani w pracę na rzecz polskości Śląska Opolskiego) oraz Mirosław Zwoliński - krajoznawca i regionalista, przewodnik po ziemi częstochowskiej.

Nagrody przyznają marszałkowie województw opolskiego i śląskiego. Laureatami zostają osoby upowszechniające kulturę i naukę, które w swojej pracy i twórczości nawiązują do idei wcielanych w życie przez patrona i wnoszą trwałe humanistyczne wartości do kultury regionalnej i narodowej.

Laureaci odebrali nagrodę od Henryka Mercika, członka Zarządu Województwa Śląskiego, oraz wicemarszałka województwa opolskiego Stanisława Rakoczego.

Karol Miarka urodził się 22 października 1825 r. w Pielgrzymowicach, zmarł 15 sierpnia 1882 r. w Cieszynie. Był wybitnym polskim działaczem społecznym na Górnym Śląsku, nauczycielem, pisarzem, publicystą, drukarzem. Utworzył wiele polskich organizacji społecznych i gospodarczych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama