Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Dawid z Pałacu Młodzieży

To nie jest musical tylko o królu sprzed trzech tysięcy lat. To sztuka o tobie.

Kolejny związany z Biblią spektakl przygotował w Pałacu Młodzieży w Katowicach Teatr Franciszka. To musical „Dawid”.

Teatr tworzą młodzi, uzdolnieni aktorsko ludzie, prowadzeni przez profesjonalnego reżysera Mariusza Kozubka.

Musical rozpoczyna król Saul, którego zaczyna ogarniać szaleństwo. Tymczasem prorok Samuel idzie do Jessego z Betlejem, żeby namaścić jednego z jego synów na następnego króla. – Chopoki, jest zajynci dlo lyniwego! – woła do synów Jesse, kiedy dowiaduje się, o co chodzi...

Jesse przedstawia prorokowi wszystkich synów, oprócz Dawida, który pasie owce.

W talenty Dawida nikt w domu nie wierzy, a jednak Samuel każe wezwać chłopaka. – Bóg dziś pochylił się nad tym, co głupie w oczach świata! – śpiewa. I właśnie sympatycznego, kochającego muzykę Dawida, Samuel namaszcza na króla.

Co dalej? Nie tylko zwycięstwo nad Goliatem i psalmy na cześć Pana – także grzech. Z tarasu pałacu widać kąpiącą się piękną kobietę, a Dawid nie odwraca wzroku. Czy taka, zdawałoby się, mała niewierność może sprowadzić katastrofę na Bożego człowieka, jakim jest Dawid? Problem w tym, że gdzie nie ma skruchy, tam pierwsza niewierność pociąga za sobą następne, coraz cięższe. Aż do cudzołóstwa i morderstwa. – Jesteś królem, więc wszystko ci wolno – wyśpiewują wiedźmy starą pokusę, groźną dla każdego człowieka, nawet 3 tys. lat po Dawidzie. Na szczęście skrucha jest możliwa zawsze.

Wcześniej Teatr Franciszka wystawił m.in. „Tobiasza” i „Ewangelię według kobiet”. Początki tego zespołu sięgają megawidowisk, wystawianych w Spodku. Ponownie musical „Dawid” zostanie pokazany w Pałacu Młodzieży w Katowicach 30 listopada i 1 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy