Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Sercem tej szkoły są uczniowie

Tak o podopiecznych Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych "Don Bosko" w Świętochłowicach mówi ks. Wiktor Szlęzak, dyrektor placówki, która świętuje 25-lecie istnienia.

– Początki szkoły wspominam bardzo dobrze – wyjaśnia pierwszy dyrektor, ks. Tadeusz Rozmus. Dziś radca generalny w Radzie Salezjanów w Rzymie. Placówka powstała przy Zakładach Urządzeń Technicznych „Zgoda”. – Przejęliśmy ówczesne zawodówki. Wiele osób wyrażało wtedy swój sprzeciw. Pomogła nam jednak determinacja ze strony władz miasta i mocne poparcie ze strony archidiecezji katowickiej. Wyraźne stanowisko w tej sprawie zajął abp Damian Zimoń – wyjaśnia duchowny.

Salezjanom w trudnych warunkach udało się stworzyć nową jakość szkoły. – Był to bolesny okres restrukturyzacji regionu – przypomina Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. Szkoła cieszy się dziś renomą. Uczęszczają do niej uczniowie nie tylko ze Świętochłowic. Wielu dojeżdża z Rudy Śląskiej, Chorzowa oraz Katowic. – Można powiedzieć, że najlepsza młodzież idzie do „salezjan” – uważa prezydent. I dodaje, że „w tej szkole świętochłowiczanie otrzymali podwaliny dobrej edukacji. To jest wartością dodaną dla naszego miasta”.

Czego życzyć szkole? – zastanawia się ks. Wiktor Szlęzak. – Tego, by młodzież odnalazła tutaj swoją drogę. Tego pragnął ks. Jan Bosko. W naszej szkole panuje szczególna atmosfera, pełna radości i pokoju. To pewnie zasługa ducha ks. Bosko, który nam patronuje. Młodzież, która jest sercem naszej szkoły, jest tym duchem zachwycona.

Ks. Bosco leżało na sercu wychowanie uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan. To wychowanie oparł na trzech zasadach: rozumu (rozpoznawanie, rozeznawanie), religii (wykorzystania potencjału duchowego) i dobroci.

Uroczystej Mszy z okazji 25. rocznicy powstania Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych „Don Bosko” w Świętochłowicach w kościele św. Józefa Robotnika przewodniczył bp Adam Wodarczyk. Z tej okazji odbyła się też uroczysta akademia „Wspomnienia srebrem pisane”. A po południu na terenie szkoły dla uczniów i absolwentów przygotowano „Piknik u Janka”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy