Nowy numer 37/2021 Archiwum

Pielgrzymka Żywego Różańca w Katowicach

We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii podczas VI Pielgrzymki Żywego Różańca do katowickiej katedry.

Ponad 4 tys. wiernych z archidiecezji katowickiej uczestniczyło w pielgrzymce wspólnot modlących się na różańcu oraz Bractw Szkaplerznych, która miała miejsce w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. - Umiłowani, przybyliście do naszej katedry, bo jesteście otwarci na orędzie Fatimy! Pragniecie także praktykować I soboty miesiąca i swoje życie złączyć z Różańcem i jego tajemnicami - mówił do pątników metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Pielgrzymkę rozpoczęła wspólna modlitwa różańcowa. Przewodniczył jej ks. Marcin Szkatuła posługujący w parafii Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej. Wraz z pątnikami modlił się abp senior Damian Zimoń.

- W szczególnym dniu Matki Bożej Różańcowej i zarazem w I sobotę miesiąca przybywamy do naszej śląskiej katedry na zaproszenie naszego abp. Wiktora. W ten sposób spełniamy życzenie Matki Bożej, czyli prośbę o modlitwę różańcową. Przybywają na nią wspólnoty Żywego Różańca, wspólnoty modlące się na różańcu oraz Bractwa Szkaplerzne - mówił na wstępie do Eucharystii ks. Zbigniew Kocoń, moderator wspólnot Żywego Różańca w archidiecezji katowickiej.

Podczas homilii metropolita katowicki odniósł się do słów Jana Pawła II wypowiedzianych przed bazyliką Matki Bożej Fatimskiej 13 maja 1982 r., w rocznicę zamachu na Placu św. Piotra. - Jakże wymowne są słowa papieża: „Czyż Matka (...) może milczeć o tym, co (...) zbawieniu sprzeciwia się u samych podstaw?”. Macierzyńska opieka Maryi nie oznacza jednak wyłącznie pouczenia nas, wskazania, jaką drogą powinniśmy kroczyć, aby była to droga prowadząca do Boga. Wiemy na pewno, że w tej drodze Najświętsza Matka cały czas będzie przy nas - jako Orędowniczka nasza i Wspomożycielka. Będzie przy nas jak była z apostołami w Wieczerniku - mówił.

Hierarcha zauważył także, że „istotą orędzia z Fatimy jest uświadomienie nam, iż modlitwa jest formą solidarności z innymi”. - Wytrwałe życie modlitwy prowadzi do wewnętrznej dojrzałości, do formułowania próśb nie tylko obejmujących nas samych, ale innych ludzi, sprawy ojczyzny i Kościoła oraz potrzeby całej ludzkiej rodziny, wśród których potrzebą fundamentalną jest pokój - powiedział abp Skworc.

Metropolita górnośląski przypomniał za Pawłem VI, że Różaniec jest „streszczeniem całej Ewangelii”. - Zawierzając się Maryi poprzez różaniec, składamy nasz los w dobre ręce - bo w ręce Matki. A odmawiając Różaniec, najpiękniej wyrażamy naszą miłość do Maryi i najpełniej naśladujemy ją w jej postawie rozważania słowa Bożego - dodał.

Abp Skworc zachęcał także do tego, by naśladować postawę Maryi w życiu codziennym, zwłaszcza by realizować Bożą wolę w swoim życiu. - To lekcja dla każdego i każdej z nas... Obyśmy potrafili pełnić wolę Bożą i tak jak Ona wypowiadać słowa: „Niech mi się stanie...” - powiedział

Pielgrzymka Żywego Różańca, wspólnot modlących się na różańcu i Bratwa Szkaplerznego odbyła się w katowickiej katedrze już po raz szósty. Jest ona organizowana w pierwszą sobotę października w okolicach wspomnienia Matki Bożej Różańcowej. Corocznie gromadzi kilka tysięcy osób czczących Matkę Bożą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama