Nowy numer 5/2023 Archiwum

Suba i łapkę w górę!

Młodzi archidiecezji, znacie tego księdza? To wasz nowy opiekun. Znajdziecie go na… YouTubie.

Księdza Wojtka Iwaneckiego, bo o nim mowa, na co dzień spotkać mogą parafianie kościoła Mariackiego w Katowicach. Ale nie tylko oni. Od końca sierpnia kapłan decyzją abp. Wiktora Skworca jest archidiecezjalnym duszpasterzem młodych. Na tym miejscu zastąpił ks. Marcina Wierzbickiego, który dziś jest wikariuszem u św. Barbary na katowickim Giszowcu.

U fryzjera

To tyle tytułem wstępu. Teraz czas na bliższe zapoznanie. Ksiądz Wojciech w sieci prowadzi vloga. Na jednym z ostatnich swoich filmowych zapisów idzie do fryzjera. Przemierzając katowickie śródmieście, zachęca młodych, by zastanowili się, czego chce od nich Duch Święty. Potem, już wystrzyżony, wraca do swojego mieszkania. Siedząc wygodnie w fotelu, kolejny raz pyta internetowych słuchaczy: „Co Bóg chce, żebyśmy zrobili w tym roku szkolnym, formacyjnym, pracy?”. Jak szukać jego nagrań? Wystarczy wejść na jedną z najczęściej wybieranych przez nas stron: www.youtube.com i w wyszukiwarkę wpisać: Wojciech Iwanecki.

– Trzeba jeszcze dać suba i łapkę w górę! – dopowiada kapłan. Czyli: zasubskrybować kanał i polubić! Ksiądz Wojciech sam montuje swoje vlogi. Do rozpoczęcia takiej ewangelizacji zachęcił go wywiad, który dla „Gościa Niedzielnego” przeprowadził z nim ks. Tomasz Jaklewicz. Ks. Iwanecki naszemu redakcyjnemu koledze opowiadał wtedy, jak wygląda świat gimbazy. – Wywiad dodał mi odwagi. Wybiła mi trzydziestka i stwierdziłem, że pierwszy odcinek vloga będzie na moje urodziny. Maksymalnie słaby, teraz mi się nie podoba, ale człowiek widzi to dopiero z perspektywy czasu – uśmiecha się. – Przygoda z vlogowaniem pokazuje mi, że warto działać. To, co robię, nie jest jakoś megaznane, nie ma niewiadomo ilu wyświetleń, ale wystarczy, żeby załapać kontakt z młodzieżą w szkole. Już mi się zdarzyło, że ktoś chciał się u mnie wyspowiadać, bo znalazł mnie na YT. Przyjechał specjalnie porozmawiać, bo wydawałem mu się miłym księdzem.

Będzie kanał na YT

Internet to niejedyne miejsce, gdzie młodzi mogą znaleźć swojego nowego duszpasterza. Od października co dwa tygodnie w salkach przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach odbywać się będą dla nich spotkania. To kontynuacja formacji prowadzonej już przez ks. Wierzbickiego. Warto dodać jednak, że poza kapłanem zmienił się dzień spotkań. Nie są to już środy, a wtorki – pierwszy i trzeci każdego miesiąca. Pierwsze spotkanie – 17 października. Na początek Msza św. o 18.30 w kościele Mariackim.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy