Nowy numer 47/2019 Archiwum

Posłuchaj ks. Blachnickiego w katowickiej archikatedrze

Niezwykła wystawa o naszym śląskim kandydacie na ołtarze trafiła do Katowic.

Odzew przyjaciół oazy był tak ogromny, że poczta wnioskowała o uchylenie decyzji wojewody. W tym czasie na Kopią Górkę wpłynęło aż 1,5 tony węgla.

Drugi druk to ksero korespondencji z czasów wszechobecnej cenzury. Ks. Włodzimierz Łysakowski, salezjanin, 26 lipca 1979 r. pisze do ks. Blachnickiego o "odwiedzinach" SB i Milicji w trakcie rekolekcji oazowych.

"Incydent ten wpłynął ujemnie na atmosferę rekolekcji, mocno godzi w prawa wolności młodego człowieka, a przede wszystkim niszczy u młodzieży szacunek do władzy ludowej" - można przeczytać w odpisie oświadczenia ks. Łysakowskiego.

Na wystawie są też plansze poświęcone oazie, KWC oraz współczesnym zagrożeniom młodego człowieka. Są i mocne cytaty ks. Blachnickiego mówiące o jego historii nawrócenia. "Bóg nie był mi do niczego potrzebny" - mówi na jednym z nich ks. Franciszek.

Interaktywną wystawę zorganizowano w Sejmie RP z okazji 30. rocznicy śmierci ks. Blachnickiego. Teraz odwiedza ona różne części Polski.

Posłuchaj ks. Blachnickiego w katowickiej archikatedrze   Wystawę o śląskim kapłanie można obejrzeć w katowickiej katedrze Chrystusa Króla Joanna Juroszek /Foto Gość

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama